• יניב אור

גידול פטריות מאכל - הקדמה

עודכן: 2 במאי 2021

עולם הפטריות מעניין ומסקרן מאוד. הפטריה אינה צמח ואינה בעל-חיים - ולמעשה, מבחינה טקסונומית, הפטריות מהוות ממלכה בפני עצמן. הן נושמות חמצן ופולטות פחמן דו-חמצני - רובן לפחות, אם אני לא טועה - ואת חומרי ההזנה הן מקבלות מהסביבה ע"י הפרשת אנזימי עיכול על המצע אותו הן רוצות לפרק וספיגת החומרים שהתפרקו. המדע העוסק בחקר הפטריות נקרא מיקולוגיה (Mycology) ובסדרת המאמרים הבאה, שתכלול מספר רב של פרויקטים, אעסוק בתחום המרתק הזה - ובעיקר בגידול פטריות מאכל. סך הכל, הפטריות מהוות חלק גדול מהתפריט השבועי שלי.


חשוב לי לציין שאני ממש חדש בתחום ולמעשה התחלתי בצורה מעשית לפני כחודש בלבד - כך שכמו בחלק גדול מהמאמרים והפרויקטים כאן בבלוג שלי - גם בסדרת הפרויקטים הזאת אציג את תהליך הלמידה, הניסוי והטעיה שאעבור. לכן, אני ממליץ לקחת את הדברים שאני כותב כאן בעירבון מוגבל וסביר להניח שתתקלו בטעויות - גם מבחינת התיאוריה וגם מבחינה מעשית.


אחד הקשיים העיקריים בגידול פטריות הוא הצורך בעבודה בסביבה סטרילית ככל הניתן והשקעה רבה בעיקור של כלים, של מצע הגידול ושל חדר העבודה. לפטריות המאכל אותן נרצה לגדל יהיו מתחרים רבים - ביניהם חיידקים, עובשים (גם הם מממלכת הפטריות) ואורגניזמים נוספים. וכולם נמצאים סביבנו ורק מחכים לתנאים מתאימים כדי להתפתח ולשרוד. מבחינתנו, כולם נחשבים פשוט - זיהומים. אגב, יהיה מעניין מאוד לחקור גם אותם. בהמשך אקנה מיקרוסקופ ונוכל לבחון איתו את הפטריות שנגדל ואורגניזמים אחרים.


יש כמה שלבים בהתפתחות של פטריה. השלב הראשון הוא הנבג (spore), מעין זרע - אם נקביל את העניין לצמחים. בפטריות כובע, למשל, הנבגים נמצאים מתחת לכובע - בין הדפים. כדי "להנביט" את הנבגים במעבדה אפשר לפזר כמות מאוד קטנה שלהם על מצע של אגר בצלחת פטרי או כמות גדולה יותר במצע נוזלי - עד שיתפתח תפטיר (mycelium), שהוא השלב הבא בהתפתחות.


התפטיר נראה כמו קורים לבנים והוא יכול להתפתח בצורות שונות, בעיקר rhizomorphic או tomentose. לא ניכנס לזה עכשיו. בטבע התפטיר נמצא מתחת לאדמה ויכול להתפשט למרחקים של קילומטרים רבים ולעומק האדמה - כשאנחנו מדברים על אותו מטען גנטי, אם אני לא טועה. וכך - בהנחה שהבנתי את הדברים נכון - מדובר בעצם על יצור אחד ענק שחי מתחת לאדמה ומחכה לתנאים הנכונים כדי לעבור לשלב הבא בהתפתחות שהוא גוף ה"פרי". הפטריה אותה אנחנו רגילים לראות בחנות או בטבע בצורות ובצבעים שונים. זהו השלב האחרון ולשם ננסה להגיע בסופו של דבר.


במעבדה אפשר לגדל פטריות משלבים שונים - או משלב הנבג או לקחת תפטיר מוכן ולהתחיל ממנו את התהליך או אפילו לקחת חלק מהפטריה עצמה (גוף הפרי) ולגרום להתפתחות של תפטיר מהמצב הזה. בארץ ובעולם יש שוק נרחב של נבגים, תפטירים וגופי פרי ( טריים או מיובשים) - המוצעים למכירה.


בגדול - באופן כללי, בקיצור ובהתאם לידע (התיאורטי בעיקר) שיש לי עד כה - זה עובד ככה. נבגים מגיעים בצורה של הדפס (spore print) או בתוך מזרק עם מצע נוזלי (spore syringe). אותם מעבירים בצורה הכי סטרילית שאפשר לצלחת פטרי עם מצע או לצנצנת עם מצע נוזלי. את כל הכלים והחומרים - פרט לחומר החי אותו אנחנו רוצים לגדל - מעקרים באוטוקלאב או בשיטה הביתית יותר - בסיר לחץ. ברגע שמתפתח תפטיר, מעבירים חלק ממנו לצנצנת מזרע (המכילה דגן או מצע אחר) שעוקרה ומחכים שהתפטיר ישתלט על הצנצנת. גם השלב הזה חייב להתבצע בצורה הכי סטרילית שאפשר ולקוות שלא יתפתחו זיהומים. אם הכל עבר בשלום, מכינים מצע להפרחה שמכיל בדרך כלל שבבי עץ, קש או קרטון - למשל - תלוי בסוג ובמין הפטריה. השלב הזה הוא פחות סטרילי ודורש פיסטור (שהוא שלב אחד לפני עיקור מבחינת סטריליזציה). את התפטיר שהתפתח בצנצנת מזרע מערבבים עם מצע ההפרחה. את התכולה הזאת שמים בשקית מיוחדת, לא אטומה לגמרי, ומחכים להתפתחות התפטיר בשקית. ברגע שמספקים אור ופותחים פתחים בשקית, יתחילו לצוץ גופי הפרי. דרך נוספת היא לשים את התכולה בקופסה סגורה ושקופה - לא בחושך - ולחכות להתפתחות גופי הפרי.


עד כאן ההקדמה. יש לי עוד הרבה מה ללמוד ומזל שיש המון חומר ברשת - באתרי אינטרנט, קבוצות פייסבוק, סרטוני יוטיוב וכן הלאה. יש ספרים מצויינים ויש סדנאות ללימוד והתמקצעות בתחום הכל כך מעניין ומרתק הזה.


בסוף פברואר 2021 עברתי סדנת גידול פטריות בת 4 שעות אצל בוריס מור. היה מעולה. מומלץ מאוד. בוריס מאוד סבלני ולאחר הסדנא, כשהיו לי שאלות - הוא ענה לי על הכל בטלפון ובווטסאפ.


יש לבוריס דף פייסבוק שנקרא: MycO-TeK // מייקו-טק : מיקרוביולוגיה, ביוטכנולוגיה ומה שבניהם

https://www.facebook.com/MycoTek.il


קבוצת הפייסבוק "מגדלים פטריות מאכל" של לירן טויטו:

https://www.facebook.com/groups/132685167496695/


ללירן טויטו יש גם אתר בו הוא מציע קורס מקוון:

www.myco.co.il


קבוצת פייסבוק נוספת "מגדלים פטריות":

https://www.facebook.com/groups/1304386846600086


דורון דישבק מרמת יוחנן - הסטודיו של דורון - שמוכר ערכות מוכנות לגידול פטריות בצורה קלה ונוחה:

https://www.buzzitdigital.com/doron


דרור מצליח מפרדס חנה - צבר הרבה מאוד ניסיון בתקופה קצרה יחסית. מוכר ערכות ומעביר סדנאות:

https://www.facebook.com/hadar.d.matzliah


האתר "מייסליום - מגדלים פטריות" מוכר ערכות וציוד לגידול:

https://www.mycelium.co.il/


קבוצת פייסבוק נוספת "פטריות נבגים ותרביות חינם free fungi culture":

https://www.facebook.com/groups/861581607964291


קבוצות פייסבוק נוספות:

https://www.facebook.com/groups/1386696498248239

https://www.facebook.com/groups/184972419550156/

https://www.facebook.com/groups/1449554748397163/

https://www.facebook.com/groups/223976275316682/


אחד מחוקרי הפטריות הידועים נקרא פול סטמטס (Paul Stamets) ויש לו מספר ספרים בתחום, אחד מהם:

Growing Gourmet and Medicinal Mushrooms


ספר של פיטר מקקוי (Peter McCoy). מהספרים הטובים בתחום:

Radical Mycology: A Treatise On Seeing & Working With Fungi

https://www.radicalmycology.com/


בחלקים הבאים בסדרת הפרויקטים הזאת אציג את ההתנסויות שלי בתחום בצורה כרונולוגית ולא לפי נושאים. אחלק את הסדרה כך שהפוסטים לא יהיו ארוכים מדי. כל אחד מהם יסכם מספר ימים, לצורך העניין. את הקישורים לכולם אשים כאן, בפוסט הראשי וכמו כן בפוסטים השונים.


הבהרה קטנה וחשובה מאוד: לא מדובר על מדריך לגידול פטריות. אני לומד תוך כדי תנועה ומראה את כל התהליך כמו שהוא. חלק מהנסיונות מאוד מוצלחים, בעיקר כשמדובר על שלב התפטיר - אגר, נוזל וצנצנות מזרע - וחלק נכשלו לחלוטין, בעיקר בשלב ההפרחה. שימו לב שבשלבים הראשונים השתמשתי למצע הפרחה בנסורת עץ רך שקניתי כבלוק בחנות חיות. זה מצע גרוע ביותר. עשיתי עוד כמה טעויות, שימו לב לכך. בשלב מסויים, כשאתמקע יותר ואגיע למסקנות ברורות על איך מגדלים פטריות - אכין מדריך מסודר יותר.


גידול פטריות מאכל - 1

גידול פטריות מאכל - 2

גידול פטריות מאכל - 3

גידול פטריות מאכל - 4

גידול פטריות מאכל - 5

גידול פטריות מאכל - 6

גידול פטריות מאכל - 7

גידול פטריות מאכל - 8

גידול פטריות מאכל - 9

גידול פטריות מאכל - 10

גידול פטריות מאכל - 11

גידול פטריות מאכל - 12

גידול פטריות מאכל - 13

גידול פטריות מאכל - 14

גידול פטריות מאכל - 15

גידול פטריות מאכל - 16

גידול פטריות מאכל - 17

גידול פטריות מאכל - 18

גידול פטריות מאכל - 19

גידול פטריות מאכל - 20

גידול פטריות מאכל - 21

גידול פטריות מאכל - 22