• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 10

עודכן: 27 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


25/03/21

טוב, יכול להיות שאני דוגם את הצנצנת חיטה עם ה-PE (Pleurotus eryngii) מה-4 למרץ בקצב מהיר אבל זה לא אני זה התפטיר. הוא פשוט מתפשט בקצב מטורף. אני מזכיר, ניערתי אותו ב-21 לחודש. כוכבית (*) זה סימן לניעור.


אז הצנצנת הזאת מתקדמת ממש יפה ויש עוד כמה צנצנות בדרך. זה הזמן לעשות הכנות למצע הפרחה. מקובל בדרך כלל להשתמש בקש (חציר) אבל מכיוון שלא מזמן נכנסתי לחנות חיות וקניתי אספסת, אשתמש בה. לפי מה שהבנתי, כל עוד אין זרעים בצמחים, אין צורך בעיקור אלא בפיסטור בלבד. אני מקווה שזה יעבוד טוב. גם אם לא, למידה מטעויות זה חלק מהעניין.זאת אחת החתולות שלי, בַּסְתֶת (על שם האלה המצרית) זה השם הרשמי שלה אבל יש לה המון שמות אחרים - בגדול, פיצקול או מיצן. אגב, זה לא במקרה שהיא מפנה אליכם את הגב ומתעלמת.
היחס בין כמות המזרע לקש הוא בדרך כלל 1 ל-10. נראה לי הכמות תספיק לכמה צנצנות.


דבר ראשון קצצתי את האספסת עם מספריים.


זה היה די סזיפי אבל אני מרוצה מהתוצאה.


הדבר הבא שעשיתי היה להוסיף לגיגית סבון כלים נוזלי ומים חמים. את האספסת אשרה כל הלילה. זה עדיין לא שלב הפיסטור אלא ניקוי כללי של חול, אבק וכדומה.


לקחתי השראה מפה 😉


נמשיך עם נושא אחר. בפעם האחרונה שהכנתי אגר מזגתי אותו לקופסאות הפלסטיק (עם חור סגור במיקרופור) ורק אז עיקרתי בסיר לחץ. מה שנקרא שיטת ה-no-pour. בניגוד לעיקור צנצנת אגר ומזיגה לקופסאות - כל עוד האגר חם ונוזלי - לקופסאות, בצורה סטרילית. בכל מקרה, לסיר לחץ שלי אין הגבהה מעל גובה המים ומה שקרה זה שחלק מהקופסאות התמלאו במים.


מדדתי את הקוטר המתאים וחיפשתי פיתרון בחנות כלי בית. מצאתי את הקופסה הבאה שמתאימה גם בקוטר וגם בגובה (מעל גובה המים המינימלי שצריך לשים בסיר). חתכתי את הידיות וניקבתי חורים בתחתית כדי למנוע הצטברות לחצים.


נראה טוב. מה שכן, זה מצמצם את נפח הסיר בצורה משמעותית אבל אין ברירה. עדיף ככה.


דבר נוסף שמצאתי בחנות היו צנצנות ממש קטנות. כמו כוסות של שוט - עם מכסה. קניתי כמה כאלה לטובת תפטירים נוזליים. הנפח שלהם, בלי למלא עד הסוף, 20 מ"ל.


בחנות ספורה קפה מצאתי דבר נוסף שהייתי צריך בהכנת אגר ומצע נוזלי - ניירות סינון. העדפתי נייר סינון של מעבדות אבל החנות הזאת ממוקמת ממש מול הבית שלי אז קניתי כבר משם. שתי חבילות, כל אחת מכילה 80 פילטרים. שני גדלים שונים.


הגודל לא קטן במיוחד אבל אסתדר עם זה. הכי הרבה אפשר לגזור לגודל המתאים.


נחזור לאספסת שהושרתה כל הלילה בתוך גיגית עם מים וסבון כלים. העברתי אותה לציפית ושטפתי.


לאחר מכן קשרתי את הציפית הכנסתי לדלי והרתחתי מים בשני סירים.לאחר שהמים רתחו שפכתי אותם לדלי. הציפית התנפחה והתעקשה לצוף מעל למים. יכול להיות שזה לא היה רעיון טוב לקשור אותה. בכל אופן, לאחר מאבק וחיפוש כלי מתאים שישמש כמשקולת כבדה, מצאתי כלי הגשה גדול מחרס והשתמשתי בו. כיסיתי את הדלי והשארתי אותו בצורה הזאת כל הלילה.


26/03/21

בבוקר הוצאתי את הציפית, סחטתי את המים כמה שיכולתי ותליתי לניקוז נוסף של המים. לא לייבוש מוחלט, כמובן.


כעבור כשעתיים הכנתי את כל מה שצריך להכנת שקית עם מצע להפרחה. החלטתי להשתמש בשקית המקורית שבה האספסת הגיעה. חיטאתי אותה קצת עם אלכוהול, למרות שלא בטוח שהיה צריך.


מילאתי את השקית באספסת לא לפני שניסיתי לסחוט ממנה כמה שיותר מים.


החלטתי להשתמש בצנצנת מזרע דוחן עם ה-PE (Pleurotus eryngii) מה-5 למרץ. פתחתי את הצנצנת ולא היה שום ריח, אפילו לא ריח נעים. ממש חסר ריח.


לאחר שחתכתי קצת את התפטיר כדי שאוכל להוציא אותו היה טיפה ריח של דוחן. סך הכל ריח נעים.


שפכתי את תכולת הצנצנת לשקית עם האספסת ועירבבתי עם הידיים.


קשרתי את השקית עם אזיקון. אפשר לראות שחלק גדול מהדוחן המונגע נמצא בתחתית השקית.


ניקבתי מעט חורים לאוורור בעזרת שיפוד עץ וסגרתי עם מיקרופור.תיעדתי מה שצריך על אחת מחתיכות המיקרופור.


ולבוידעם. נשאר לי רק לקוות שזה יעבוד - שהתפטיר יתפשט בכל השקית ושלא יתפתחו זיהומים.


לאחר שניקיתי את האמבטיה מהאספסת וכולי, היבטתי מקרוב על הסמרטוט רצפה (החדש) שהשתמשתי בו לספיגת מים נוספים מהאספסת ושמתי לב שדובקים אליו זרעים קטנים - גודל סביבות ה-2.5 מ"מ. זה לא כל כך טוב משום שיש סיכוי לזיהומים.


שוב, נקווה לטוב. אם זה לא יעבוד, אנסה מצע אחר במקום אספסת. מישהו המליץ לי על מצעים שונים ואמר שלארינג'י (PE) טוב להשתמש בנסורת של ארנבים מחנות חיות. היא מגיעה בצורה של בלוק דחוס. נראה, אולי בלי קשר אנסה להשתמש בה בפעם הבאה. יש לי עוד כמה צנצנות בדרך.


בסביבות אחה"צ עשיתי קצת סדר והחלטתי להיפטר מ-4 קופסאות אגר מאוכלסות. מדובר על שתי קופסאות מה-12 למרץ עם תפטיר ארינג'י (PE Pleurotus eryngii) נוזלי שדווקא תפס טוב בצנצנות מזרע אבל על האגר לא. אחת PDA והשניה PDYA. שתי הקופסאות האחרות הן מה-11 למרץ ומכילות אגר PDA עם תפטיר PO (Pleurotus ostreatus) שהתקדם בצורה מאוד איטית על האגר.

אני מזכיר שיש לי כרגע שתי צנצנות גדולות (כ-300 מ"ל) עם תפטיר נוזלי - אחת PO והשניה PE. השתמשתי בהם לצנצנות מזרע וזה עבד ממש טוב.


לאחר מכן הכנתי מצע נוזלי משני סוגים:

  1. 4% סירופ תירס ו-0.5% שמרים

  2. 0.5% אבקת לתת בהיר

השתמשתי בפילטרים שקניתי אתמול כדי לסנן את הנוזל. בכל מקרה שניהם יצאו חלביים ועכורים, בעיקר הראשון בגלל השמרים.


המצע הראשון - סירופ תירס ושמרים


המצע השני - אבקת לתת בהיר


ניסיתי להשתמש בהגבהה לסיר לחץ שהכנתי - ללא הצלחה. השטח שלו קטן מדי. ניסיתי להוריד את השוליים כדי שתהיה אפשרות להגדיל את השטח ולצורך כך השתמשתי בברנר. זה הצליח עד לרגע שבו שרפתי את הפלסטיק יותר מדי והכל נהרס. המסקנה היא - או שאני לא אשתמש בשיטת ה-no-pour ואז אכניס כמה צנצנות גדולות ואת התכולה אמזוג לצנצנות הקטנות בתוך ה-SAB. או שאשקיע בהגבהה חדשה, זהה לקודמת, רק שהפעם - בעזרת שימוש בחורים ובשיפודי עץ עבים - אצור תמיכה טובה לצנצנות. עוד כמה ימים אנסה להכין את הדבר הזה.


בינתיים, הצנצנות מתקררות בתוך הסיר לחץ לאחר שעיקרתי אותן.


דבר נוסף אחרון להיום שהספקתי לעשות זה לקנות 2 ק"ג זרעי דורה. חצי מהכמות השריתי, בישלתי מעט ועכשיו הם בייבוש מול מאוורר.


המשך:

גידול פטריות מאכל - 11