• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 11

עודכן: 28 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


27/03/21

לאחר שהסיר לחץ התקרר כל הלילה, הוצאתי את צנצנות המצע הנוזלי. אני חייב לציין שהעכירות פחתה, יכול להיות שזה בגלל שהמוצקים שקעו.


לפני כמה ימים קניתי 8 צנצנות מייסון בנפח 118 מ"ל ו-8 צנצנות מייסון בנפח 240 מ"ל. בניגוד לצנצנות הקודמות שקניתי, אלה בעלות דפנות ישרות, כך שיהיה ניתן לשלוף את גוש התפטיר בצורה שלמה - כמו עוגות קטנות. ואכן יש שיטת גידול כזאת. את זרעי הדורה שטופלו אתמול העברתי לצנצנות.החלטתי שאני רוצה לנסות להעשיר טיפה את המזרע לפני שאני מכניס את הצנצנות לעיקור בסיר לחץ. זה לא משהו שהוא מקובל ובדרך כלל מעשירים את המצע הפרחה לאחר שהתפטיר השתלט על המזרע ולא מעשירים את המזרע לפני שהתפתח תפטיר. בכל מקרה, היה לי בבית סובין אז השתמשתי בו. אין לי כל כך נתונים כרגע על מידת ההעשרה שלו וכולי. ראיתי בקבוצת גידול פטריות ש-10% זו כמות טובה. אגב, כשאני חושב על זה בעצם, ה-10% האלה הם מתוך המצע הפרחה ולא המזרע. יכול להיות שכל זה היה טעות ואולי בעצם הצלחה כבירה. אז הוספתי את הסובין והכנסתי לסיר לחץ.


מאוחר יותר קניתי כמה דברים. מחנות חיות קניתי מצע פתיתים לחיות מחמד (Pellets) ובלוק של נסורת. מ-ACE קניתי כוננית פלסטיק שתשמש כארונית הפרחה וקניתי גבס להוספה לנסורת ולמצעים נוספים שאכין.


הכוננית מושלמת מבחינת גודל, חומר והעובדה שיכולתי לקשור אותה על האופנוע. מה שכן, יש צורך לעשות חורים במדפים כדי שהאדים וזרימת האויר יגיעו לכל המדפים בכוננית. אז רוקנתי קופסת שימורים של מלפפונים חמוצים והתחלתי לעבוד.


גם הסיר לחץ לא מפסיק לעבוד...נשאר לי להשיג יריעת פלסטיק שקופה ועבה, לעטוף את הכוננית וליצור דלתות שנסגרות בסקוצ'ים. לאחר מכן, אניח את מפזר האדים מחוץ לכוננית ואחבר צינור לפתח שממנו יוצאים האדים. דבר נוסף שאצטרך זה מאוורר קטן שישמש לפיזור האדים והכנסת אוויר נקי ועשיר בחמצן. מבחינת קירור, אני צריך לחשוב איך אעשה את זה.


עדכונים לגבי חומר חי. התפטיר בשקית שהכנתי אתמול - והראשונה שהכנתי בכלל - מתפתח יפה. כרגע על הזרעי דוחן.


התפטירים של השימג'י - גם החום וגם הלבן - מתפתחים על האגר. עושה רושם שככל שהחתיכה שהנחתי על האגר קטנה יותר, ככה התפטיר על האגר רחב יותר.

הצנצנת PO (Pleurotus ostreatus) מה-16 למרץ שעירבבתי ב-24 למרץ נראית ממש טוב מבחינת התפטיר. מה שנקרא: In our mycelium we trust.


יש לנו ארבע צנצנות נוספות, שתיים דורה ושתיים חילבה (כן, כן, חילבה). PE (Pleurotus eryngii) ו-PO (Pleurotus ostreatus). ה-PO עובד חזק ואת צנצנת הדורה עירבבתי ב-27 למרץ. גם על החילבה הוא נתפס טוב. ה-PE טיפה מתקשה, אבל גם הוא לאט לאט מתפשט - גם בדורה וגם בחילבה.המשך:

גידול פטריות מאכל - 12