• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 12

עודכן: 30 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


28/03/21

ב-20 למרץ עשיתי טעות קטנה בסימונים על צנצנות ומזרקים. החלפתי L ב-S. כתבתי עדכון ביומן עצמו - ב-גידול פטריות מאכל - 8 (עדכון מה-28 למרץ). הבוקר תיקנתי את הסימונים הללו.


מעבר לזה, כפי שניתן לראות, תיקנתי את האות שמסמנת את המין של הפטריה לאות קטנה - כמו שנהוג בשמות המדעיים הלטינים. אז PO (קיצור של Pleurotus ostreatus) הפך ל-Po, למשל. דבר נוסף שעשיתי זה לתת שם ייחודי לתפטירים: SPO1 ו-LPE1.


בעקבות התיקון הזה, שיניתי את התויות על גבי ארבע צנצנות מזרע שהונגעו ע"י שני התפטירים הנוזליים שהזכרתי קודם לכן.

אגב, באותה הזדמנות, ניערתי את צנצנת החילבה עם ה-SPO1.


בעניין הצנצנות מזרע דורה שהוספתי להן סובין לפני העיקור בסיר הלחץ (ניסוי של הוספת סובין למזרע ולא למצע הפרחה) - אז בינתיים שמונה הקטנות יותר (118 מ"ל) עברו עיקור, התקררו וארבע מהן הנגעתי בשני התפטירים הנוזליים.


כך נראית צנצנת קטנה עם דורה וסובין. הסובין ממש דבוק לדפנות וקשה לנער את המזרע.


ואלו ארבע הצנצנות לאחר ההנגעה.


לצורך הפעולה הזאת השתמשתי בשני מזרקים שהיו אצלי בשימוש ועשיתי להם הסבה. מדובר על שני מזרקים שבכל אחד מהם היה תפטיר נוזלי אחר (LPE1 ו-SPO1) ונתתי להם לשבת בצד ולהתפתח. החלטתי שזה טיפה חסר טעם משום שיש לי את הצנצנות המקוריות, אז מה שעשיתי היה לרוקן את המזרקים חזרה לצנצנות ולשאוב מחדש רק את הכמות הרצויה להנגעה. הכל נעשה ב-SAB, כמובן, ובצורה הכי סטרילית שאני יכול. אני מקווה שלא העברתי זיהומים ממקום למקום.


לאחר הפעולה מילאת כל אחד באלכוהול ורוקנתי. חזרתי על כך כמה פעמים. כמו כן, חיממתי את המחט עד שנעשתה אדומה. בהמשך אכניס אותם לסיר לחץ לעיקור. הכוונה היא לעשות בהם שימוש חוזר, כולל במחט.


וקצת מוסיקה...


בהמשך הערב הכנתי מצע הפרחה שמבוסס על נסורת עץ רך, בורגול וגבס. את כל החומרים עירבבתי בתוך דלי.


250 גרם נסורת.


כף גבס גדושה.


היתה לי שקית בורגול לא מלאה.השתמשתי בה. 140 גרם.


בעזרת הידיים פירקתי את גוש הנסורת ועירבבתי את כל החומרים.


הרתחתי מים בסיר גדול ושפכתי פנימה, המים כיסו את החומרים. עירבבתי בעזרת כף במבוק.


כיסיתי במכסה והשארתי את הדלי בצורה הזאת למשך כמה שעות.


29/03/21

בבוקר הגעתי למסקנה שהפעולה הזאת שעשיתי של הוספת סובין למזרע עצמו, לא למצע הפרחה, היתה מיותרת. סך הכל עד עכשיו התפטירים בצנצנות מזרע התפתחו ממש יפה וזה ממש חסר טעם ודי מטופש להוסיף סובין בשלב הזה. אז רוקנתי את הצנצנות מהתכולה ולמעשה נשארתי עם ארבע הצנצנות הקטנות עם המזרע דורה וסובין.


אחרי הצהריים חזרתי מהעבודה והמשכתי להכין את מצע ההפרחה מהחומרים שפוסטרו בדלי.


קניתי קופסאות ובעזרת מברג חם עשיתי חורים בצדדים.


התערובת שבדלי ספגה הרבה מאוד מהמים. לקחתי חופן ביד, סחטתי טוב טוב והעברתי לגיגית. חזרתי על הפעולה הזאת עד שקיבלתי בגיגית תערובת לחה. ברקע, בפינת האמבטיה, אפשר לראות את הצנצנת מזרע שבה השתמשתי.


מדובר על מזרע של חיטה מלאה וחתיכות תפטיר PO (Pleurotus ostreatus) מוצק (S) מאותה צלחת פטרי מאוד מוצלחת שהכנתי בסדנא של בוריס מור. תפטיר יפהפה עם עוצמה של חזיר בר. אמן.


פתחתי את המכסה, היה ריח נעים. רוקנתי את התכולה ועירבבתי. אם יש משהו חשוב שכדאי לעשות בשלב הזה ולא עשיתי זה להשתמש במעט מהמזרע להנגעה של צנצנת מזרע חדשה - מזרע למזרע או grain to grain. אין לי כרגע צנצנות מזרע שמחכות להנגעה, אז לא רלוונטי.


התחלתי למלא את הקופסאות. לא דחסתי את המצע אבל מילאתי את הקופסה למצב שהיא גדושה וכשסגרתי את המכסה נוצרה טיפה דחיסות. סגרתי את החורים עם מיקרופור.


חיזקתי גם את המכסה עם מיקרופור כדי שלא ייפתח בטעות.


סך הכל מילאתי שתי קופסאות ואת השארית שמתי בצנצנת המזרע המקורית.


את הקופסאות הכנסתי לשקית שחורה בתוך סלסלה שהיא תא איחסון בשידת כוורת קטנה.כמובן שאת השקית לא סגרתי לגמרי כדי שיהיה אויר לפטריות.


בפעם הקודמת הכנתי מצע הפרחה שמבוסס על קש. השתמשתי בציפית שאליה הכנסתי את החומרים וטבלתי אותה במים רותחים כמו תיון (שקיק תה). זה היה נוח מכמה בחינות אבל מצד שני היה סיוט לנקות את הציפית. הפעם החלטתי לא להשתמש בציפית וזה היה דווקא נוח. באופן כללי, ההתעסקות עם נסורת לעומת קש קלה ונקיה יותר - במיוחד כשמדובר על חדר אמבטיה בתוך דירה.


לפני יומיים, אחד הדברים שקניתי בחנות חיות היה שקית כופתיות מזון למכרסמים וציפורים (כתוב על השקית "תערובת מטילות"). שכחתי את השקית בתיק של האופנוע והיום מצאתי אותה שם. אז הנה צילום. אני עדיין לא יודע בדיוק איך אשתמש בה אבל המטרה היא להעשיר איתה מצע הפרחה.


הנה רשימת הרכיבים.


דבר אחרון שעשיתי היה להמשיך בהכנה של ארון ההפרחה. קניתי יריעת פלסטיק ועטפתי את הכוננית. את היריעת פלסטיק הדבקתי עם כמות גדולה של אפוקסי. היריעה לא מודבקת לכוננית אלא רק לעצמה.


אפשר לשלוף אותה, אם צריך.


חשבתי אם לעשות דלת צדדית או לא. בסוף החלטתי על דלת שמתגלגלת כלפי מעלה. זה יצא מעולה. דבר נוסף, חשבתי שאצטרך סקוצ'ים או דרך אחרת כדי להצמיד את הדלת לשאר היריעה - אבל אין צורך, מספיק להשפריץ קצת מים והיריעות ממש נדבקות אחת לשניה.


המכשיר אדים ימוקם מעליה ואחבר את פתח היציאה של האדים בעזרת צינור למדף העליון של הכוננית. בהמשך אחבר למדף הזה גם מאוורר קטן - ואת שני המכשירים אחבר לטיימרים. המטרה היא שהמכשיר אדים יפלוט אדים למשך כמה שניות, יפסיק ואז המאוורר יפזר את האדים למטה - עד לתחתית של ארון ההפרחה.


המשך:

גידול פטריות מאכל - 13