• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 15

עודכן: 9 באפר׳ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


07/04/21

החלטתי לנסות להפריח (המושג באנגלית זה fruiting) 3 קופסאות עם מצע הפרחה. אני לא בטוח במאה אחוז שזה הזמן המתאים, אבל בכל זאת אני רוצה לעשות ניסוי קטן. מדובר על קופסה אחת ושליש צנצנת של צדף כחול (Po Pleurotus ostreatus) וקופסה אחת של ארינג'י (Pe Pleurotus eryngii). את שאר הקופסאות עם מצעי ההפרחה השארתי בארון, בחושך.


את המכשיר אדים חיברתי בינתיים לשעון שבת אנלוגי. הוא עובד ברזולוציה של 15 דקות, זאת אומרת במשך רבע שעה כבוי ורבע שעה דלוק. בהמשך אקנה דיגיטלי כך שאוכל לכוון לרזולוציה קטנה יותר. נניח, להפעיל ל-2 דקות כל חצי שעה. זאת רק דוגמה, אצטרך לנסות.


המכשיר אדים הזה, אסור שהוא יעבוד על ריק - ללא מים. אני עדיין בבדיקה של כמה מים בדיוק הוא צורך במשך זמן מסויים. את התמונה הזאת צילמתי ב-19:45. בהמשך אשווה את כמות המים לזמן שחלף.


אגב, קניתי ארון פלסטיק לאחסון של כל התפטירים, צנצנות המזרע ושאר החומרים והכלים שקשורים לעניין.


אם נחזור לנושא של כוננית ההפרחה, אז שמתי סמרטוט רצפה בחלק התחתון משום שיש הצטברות של מים, בעיקר בשלב העיבוי, בזמן שהמכשיר אדים נמצא במנוחה. בהמשך אשיג גיגית מלבנית כך שהכוננית תהיה בתוכה והמים יצטברו בגיגית ולא על הרצפה. בשלב הזה של העיבוי, במשך שניות בודדות, יש גם טפטוף מהצינור שמחובר לחלק העליון. זה משהו שצריך לקחת בחשבון ובכוונה לא שמתי קופסאות ישירות מתחת לפתח הצינור. בכל אופן, למרות שנמנעתי מהעניין, יש הצטברות לא קטנה של נוזלים על מכסה הקופסאות.


08/04/21

לאחר 12 שעות עבודה - 15 דקות עבודה, 15 דקות הפסקה - זאת כמות המים שהמכשיר אדים ניצל (השווה לתמונה הקודמת).


אגב, המכשיר מכוון על עוצמה בין 3 ל-4. זה חזק מדי ויש המון אדים ולחות גבוהה (אבדוק עם מד לחות בהמשך). בינתיים אנמיך את העוצמה ל-1. מעבר לזה, אני רוצה לעשות את החישוב של ניצול המים בצורה מדוייקת ומסודרת יותר. אסמן קו בגובה המים הנוכחי, לאחר מספר שעות אוסיף מים בצורה מדודה עד לסימון וכך אדע את כמות המים בזמן.


הסקאלה, כמובן, לא מדוייקת והעוצמה בתמונה הבאה היא המינימלית. השעה 7:40. אחזור לבדוק את כמות המים בעוד כמה שעות.


כעבור 10 שעות חזרתי לבדוק את גובה המים.


הכנתי קערת מים ומזרק של 60 מ"ל - והתחלתי למלא את המיכל עד לגובה המים שהיה ב-7:40.


הכמות יצאה 1100 מ"ל ב-10 שעות. כלומר 110 מ"ל בשעה. אם לוקחים בחשבון שנפח המיכל הוא 3.5 ליטר אז המכשיר יכול לעבוד ברצף במשך קרוב ל-32 שעות עד שיגמרו המים. פחות או יותר, כמובן. זה תלוי בגורמים נוספים.


עניין הרטיבות שמצטברת באוהל הפרחה ונוזלת לרצפה הטרידה אותי אז קניתי קופסת פלסטיק גדולה והכנסתי את הכוננית לתוכה. הקופסה עם גלגלים, בנוסף לכל, אז בכלל אחלה.


מעבר לזה, קניתי שני מד טמפרטורה ולחות משולבים במכשיר אחד. מצאתי בהידרושופ, ב-15 ש"ח כל אחד. שמתי אחד באוהל הפרחה ואת השני שמתי בארון תרביות.


את המכשיר לאוהל הפרחה לא רציתי לשים בצורה כזאת שיירטב מכל המים שמתעבים ונוזלים, אז הכנתי קופסה קטנה בשבילו. שרטטתי את הקווים וחתכתי עם דרמל...


את הקצוות הגסים שרפתי עם הברנר המרושע שלי.


יושב בול במקום


חוררתי את הקופסה ואת המדף פלסטיק וקשרתי עם אזיקון. הטמפרטורה והלחות שרואים בתמונה הם לאחר ההתקנה.


הטמפרטורה והלחות לאחר שהמערכת התייצבה.


ומכשיר מדידה אחד בארון תרביות.


וקצת מוסיקה טובה


המשך: גידול פטריות מאכל - 16