• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 16

עודכן: 12 באפר׳ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


09/04/21

שעה 00:00 זה קרה, ה-Blue Oyster או בשמה המדעי Pleurotus ostreatus - Po מנסה לפרוץ את המיקרופור. אני בהתרגשות שיא. זה לא ייאמן. אגב, אפשר לראות עוד גופי פרי.


החלטתי לעזור לה ולהסיר את המיקרופור בעדינות. זה משהו שממש לא כדאי לעשות כי לקחתי סיכון שהגופי פרי הקטנים ייתלשו. גם ממש אין צורך לעזור להם בעניין הזה.
עם כל ההתלהבות שכחתי לציין שמוקדם יותר בדקתי טבלה שבוריס מור הכין, של טמפרטורות רצויות לשלבים השונים של ההתפתחות - לזנים נפוצים. אשאל אותו אם אני יכול לפרסם את הטבלה כאן בבלוג. בעיקרון, יש את שלב ה-pinning שבו התפטיר מקבל טריגר ליצירת גופי פרי. זה שלב אחד לפני ה-fruiting עצמו. אז בשלב הפינינג, לבלו ולקינג (Po ו-Pe) הטמפרטורה האידיאלית היא בין 10 ל-16 מעלות צלזיוס. מכיוון שהמזג אוויר התחמם לאחרונה ואנחנו נכנסים לחום הישראלי, חששתי שאיחרתי את המועד. דיברתי עם בוריס והוא אמר שמדובר על תנאים אידיאלים ושה-Blue Oyster יכול להתחיל פינינג גם ב-30 מעלות. אז עם ה-Po אין בעיה. בקשר ל-King Oyster - הוא אמר לי להכניס אותו למקרר ללילה וזה יגרום לו להתחיל פינינג.


הכנסתי למקרר. אגב, התמונה מבויימת. את הקופסה שמתי בתוך שקית כדי שלא תתלכלך מהאוכל שבמקרר וכולי.


ובבוקר החזרתי לאוהל הפרחה. צירפתי קופסת Po נוספת שחיכתה בארון.


דבר נוסף שעשיתי בלילה המסעיר הזה היה להכין מצע הפרחה נוסף. 480 גרם נסורת עץ רך - מהבלוק שכבר היה בשימוש. 4 כפות גבס. והפעם הוספתי סובין להעשרה. הוספתי כמות לא מדודה, שכבה דקה מעל לשאר החומרים בדלי. עירבבתי את החומרים, שפכתי עליהם מים רותחים לצורך פיסטור, כיסיתי והשארתי ללילה.


בבוקר העברתי לציפית את התכולה שעברה פיסטור ותליתי לניקוז נוזלים. בל החתולה עזרה לי, כמובן.


הכנתי קופסאות למצע הפרחה. הפעם עשיתי חורים גדולים יותר מהפעמים הקודמות. יכול להיות שמספר החורים גדול מדי, אגב. אם אני לא טועה ככל שיש פחות חורים, ככה יוצאים צברי פרי גדולים יותר. הדבקתי מיקרופור על החורים.


למצע הפרחה הראשון השתמשתי ב-Pe (Pleurotus eryngii) מה-5 למרץ.


לא הצלחתי לצלם כמו שצריך את תוכן הצנצנת. מדובר על לבן בוהק, צמרי ויפה.


השתמשתי בחצי מכמות המצע (או לפחות ככה חשבתי) והוספתי את תכולת הצנצנת.


יצאו שתי קופסאות בגדלים שונים ואת השארית החזרתי לצנצנת המקורית.


למצע הפרחה השני השתמשתי ב-Po (Pleurotus ostreatus) מה-20 למרץ.


הצהוב זה מטאבוליזם. נוצר קרום ממש עבה וקשיח.


איזה תפטיר בריא ויפה.


קופסה גדולה ואת השארית החזרתי לצנצנת המקורית.


את הקופסאות החדשות הכנסתי לשקית שחורה בתוך הארון.


כרגע אוהל ההפרחה נראה כך.


מכיוון שיש הצטברות נוזלים בחלק העליון של הקופסאות והצנצנות, לא רציתי שיחדרו מים דרך המיקרופור של הצנצנת אז הכנתי לה כובע מקוספת פלסטיק עגולה - כשהחורים בדפנות ומכוסים במיקרופור.


בהמשך קניתי שעון שבת דיגיטלי. אחבר את המכשיר אדים אליו ותהיה לי אפשרות לכוון תזמונים ברזולוציות גבוהות יותר - לפי דקה.10/04/21

ה-Po שהתחיל להוציא פירות נראה כך. מדובר על חייזרים, ללא ספק. הם והחתולים...


המשך:

גידול פטריות מאכל - 17