• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 17

עודכן: 14 באפר׳ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


11/04/21

השתתפתי בסדנת גידול פטריות אצל דרור מצליח, בפרדס חנה - הסדנה השניה שלי בנושא. פגשתי אחלה אנשים, למדתי דברים חדשים, אוכל טוב, פטריות - והיה ממש ממש כיף.


הכנו שקית הפרחה שמכילה שכבות של תערובת קש קצוץ וכופתיות קש שעברו פיסטור - ותפטיר של סאג'ור שהתפתח בצנצנת מזרע חיטה. לקחתי צנצנת מזרע נוספת וקניתי שקית צרה וארוכה ושקית כופתיות קש. כתבתי על השקית PSC שזה קיצור של Pleurotus sajor-caju למרות שכנראה זה שם שגוי. אני צריך לברר.


12/04/21

לאחר שלושה ימים מאז ה-Po פרץ את המיקרופור, שמתי לב ששהוא גדל בצורה קצת מעוותת. חששתי שיש בעיה של תחלופת אוויר. שאלתי בקבוצת מגדלים פטריות בפייסבוק ואכן אישרו לי את העניין הזה. חנקתי אותן..


חסר לי מאוורר או ונטה כדי ליצור תחלופת אוויר אז בינתיים פתחתי לגמרי את היריעת פלסטיק. אני מקווה שהעניין הפיך והן ישתקמו. אם לא, לא נורא, ככה לומדים. דבר נוסף, הוצאתי את הקופסאות של ה-Pe והחזרתי אותן לארון. נראה לי שהתפטיר לא מספיק איכלס את הקופסה והייתי חסר סבלנות. השארתי רק את ה-Po.


לסיכום, קיבלתי את ההצעה הבאה: לתלוש בסיבוב, לאכול, לכסות במיקרופור ולחכות לסיבוב הבא כשהדלת של האוהל הפרחה פתוחה. טוב, ככה לומדים. אנסה עם דלת פתוחה רק בשביל ההרגשה הטובה אבל בסיבוב אחרי כן אנסה להשתמש במאוורר.


Disneyland must burn!


עקרתי את הפטריות וסגרתי את החורים עם מיקרופור.


זה השלל. נראה קצת כמו קלמארי.


הקפצתי בשמן עם מלח ופלפל שחור. טעם מעולה, באמת. מזכיר לי מאוד סטייק חזיר.


קניתי ונטה, חיברתי לה צינור והיא מכניסה אוויר פנימה לתוך האוהל הפרחה.ביררתי קצת לגבי התזמון והסנכרון בין המכשיר אדים לונטה. בסופו של דבר, כל מערכת והקינפוג שלה - בהתאם לגודל האוהל (הכוננית) והמיקום של המכשיר אדים והונטה. בהתאם למערכת שלי, זה חסר טעם ששני המכשירים יעבדו יחד, בו-זמנית משום שהונטה לא מאפשרת לאדים למלא את החלל - בעצם מיד מוציאה אותו מהחלק התחתון שהשארתי פתוח.


ממידע שקיבלתי ברשת, לקחתי בחשבון שיש צורך לרוקן את האוויר מחלל ההפרחה ולהחליף אותו באוויר חדש - 5 עד 8 פעמים בשעה. עשיתי ניסוי קטן. מילאתי את החלל באדים סמיכים, כיביתי את המפזר אדים, הדלקתי את הונטה ומדדתי את הזמן שלוקח לה לרוקן את החלל מהאדים. התוצאה היא דקה ו-5 שניות.


אני אקח טווח ביטחון ונגיע ל-2 דקות, לצורך העניין. מבחינת תדירות החלפת האוויר בשעה, אנסה 6 פעמים בשעה, כלומר כל 10 דקות. אז הונטה תהיה במצב דלוק למשך 2 דקות ובמצב כבוי למשך 8 דקות. המכשיר אדים יכול לנוח בזמן שהונטה עובדת אבל כדי לא לסבך את העניינים, הוא יכול לעבוד רצוף - כל הזמן.


אני מזכיר, הרזולוציה של הטיימר האנלוגי - השעון שבת - היא 15 דקות. זה לא מתאים למה שאני צריך. קניתי גם טיימר דיגיטלי לפני כמה ימים. חשבתי שאפשר לכוון בו תוכניות בסגנון של ON במשך 2 דקות ו-OFF במשך 8 דקות - אבל מסתבר שלא. הוא מאפשר קביעה של 20 תוכניות ביום בשעות מוגדרות. זה לא מתאים לצרכים שלי.


אז מצד אחד אני יכול ללכת על ה-Low Tech לגמרי ופשוט מאוד לשים את הקופסאות על מגבת רטובה ולכסות במגבת נוספת - ללא מכשיר אדים וללא ונטה. לא באוהל הפרחה אלא על מדף. פשוט ביותר ועובד כל עוד דואגים שהמגבות יהיו לחות וכו'.


בכל מקרה, יש לי כבר אוהל הפרחה, יש מכשיר אדים ויש ונטה. גם כנראה יש סיבה מספיק טובה שאנשים כן משתמשים בציוד הזה בסופו של דבר.


אני צריך טיימר לונטה. יש לי בדיוק מה שצריך לזה - ארדואינו ומודול של ממסר (Relay).


אתחיל להרכיב ולתכנת את הטיימר רק מחר. בינתיים אני משאיר את האוהל הפרחה בצורה כזאת שהמכשיר אדים עובד בצורה רציפה והונטה על ON כל 15 דקות ועל OFF כל 15 דקות. בנוסף לזה, שמתי מגבות וסמרטוטים רטובים (שעברו עיקור בסיר לחץ יחד עם צנצנות וכו') על המדף ועליהם הנחתי את הקופסאות. בלי קשר לשמירת הלחות, הן מונעות טפטוף ונזילה של מים.המשך:

גידול פטריות מאכל - 18