• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 18

עודכן: 17 באפר׳ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


13/04/21

נתחיל עם החדשות הפחות משמחות. השקית Pe (Pleurotus eryngii) באספסת מה-26 למרץ חיכתה להתפתחות בתוך שקית שחורה (לא אטומה) בחושך בארון. היא לא התפתחה יפה. אמנם לא ראיתי צבעים מוזרים של זיהומים אבל היא התחילה להסריח. ריח חריף ולא מוכר. אגב, אחד החסרונות של אספסת זה שהיא צבעונית מדי - שילוב גוונים של ירוק, חום, צהוב - מה שמקשה עוד יותר על גילוי של זיהומים. זרקתי אותה לזבל - אותה ואת השקית השחורה.


השקית של סאג'ור על תערובת קש וכופתיות קש מהסדנה של דרור מתחילה להתפתח יפה.


יש כמה הבדלים בין שתי השקיות. קודם כל תפטיר של שני מינים שונים, כמובן. אבל זה לא ההבדל המשמעותי. השקית עם הסאג'ור היא שקית גידול שבנויה בצורת גליל, ככה שניתן לדחוס טוב טוב את המצע. בשקית המקולקלת, יש פינות שיוצרות כיסי אוויר וזה לא טוב. דבר נוסף, לא ידעתי שצריך ממש למעוך את הגבעולים ולא להשאיר אותם חלולים. הקש של דרור ממש מעוך. נראה לי גם זה משפיע על ההתפתחות. עוד עניין זה הרכב המצע עצמו. יכול להיות שפשוט מאוד אספסת פחות מתאימה מקש - או שצריך לטפל בה בצורה שונה.


נחזור לטיימר שרציתי לבנות ולתכנת - לשימוש עם הונטה. אני מזכיר, המטרה היא ON במשך 2 דקות להחלפת האוויר והכנסת אוויר נקי בחלל הפרחה - ו-8 דקות OFF. ככה אנחנו מקבלים 6 החלפות אוויר בשעה.


דבר ראשון חתכתי את הכבל של הונטה וחיברתי את החוט הכחול חזרה כשלפני כן הלבשתי חתיכת שרינק כך שאוכל לכווץ אותו על החיבור של קצות החוט. הלחמתי את החוטים ובעזרת להבה כיווצתי את השרינק. את שני קצוות החוט החום חיברתי לחלק החם של הממסר - ל-output. את הקצה האחד ל-Terminal האמצעי ואת השני ל-Terminal ה-N.O.


חיברתי שלושה חוטים ל-input של המודול ממסר. האמצעי הוא ה-Vcc ומתחבר בארדואינו ל-5v. בהתאם לתמונה למעלה, הימני הוא ה-Gnd ומתחבר בארדואינו ל-Gnd. השמאלי הוא הסיגנל וחיברתי אותו לפין 13. על הפין הזה בארדואינו יש את הנורת לד המובנית.


את הארדואינו, אגב, הדבקתי לתחתית הקופסה בעזרת חתיכות דבק דו"צ. את המודול ממסר הדבקתי למכסה של הקופסה באותה דרך.


הכל מחובר ומוכן לשימוש.


השתמשתי בסקאץ' Blink הפשוט והקל. שיניתי את הערכים ל-120000 מילי-שניות מצב ON ו- מילי-שניות 480000 מצב OFF.


החזרתי את הונטה למקום שלה, חיברתי את השרוול והפעלתי. זה עובד כמו שעון 😉


אגב, את הצנצנת Po שסידרתי לה מכסה עם חורים בצד החלטתי להשאיר פתוחה לגמרי.


(מתנצל מעמקי לבי על הכתב, הוא לא השתנה מאז כיתה א'). התפתחו גופי פרי בצנצנת.


וככה זה נראה בתוך הצנצנת.


14/04/21

לפני כמה ימים התעסקתי עם הצנצנת מזרע הבאה, שמכילה תפטיר של Pleurotus ostreatus.


ציינתי שנוצר קרום ממש עבה וקשיח. קצת מזכיר קלקר או פוליאתילן מוקצף - משהו בסגנון. ואכן, יש מספר חברות שמנסות ליצור תחליפים אקולוגיים לקלקר ושאר מוצרי פלסטיק למיניהם בעזרת שימוש במייסליום. אחת החברות קרויה בשם ECOVATIVE DESIGN. מאוד מעניין וחשוב.

האתר שלהם:

https://ecovativedesign.com


וסרטון וידאו:


עדכון, באחת הקופסאות שמהן יצאו פטריות מעוותות מחוסר חמצן - הבלו אוייסטר החליטה לסלוח לי ויש התחלה של גופי פרי.


ובצד השני...


ויש התפתחות מעניינת גם בצנצנת הפתוחה.הערה קטנה: יש איזו טעות שעשיתי ואתקן מעתה ואילך. לא טעות קריטית, בכל מקרה. יש את המין שנקרא Pleurotus ostreatus או בעברית פטריית צדף (ומכונה גם פטריית יער) - Oyster mushroom. למין הזה יש מספר זנים: Blue, Grey, Pink, Sajor Caju ועוד. לגבי הסאג'ור אני עדיין לא בטוח במאה אחוז. בכל מקרה, כשדיברתי על ה-Blue Oyster - השתמשתי במין בלבד Po וזה מה שכתבתי על הצנצנות, קופסאות וכו'. מעתה ואילך אציין גם את המין וגם את הזן.


15/04/21

יש איזה עניין שעדיין לא טיפלתי בו והוא פילטרים למכשיר אדים ולונטה. אני לא בטוח כמה זה הכרחי - בעיקר מכיוון שהאוהל הפרחה נמצא בחדר סגור רוב הזמן, כולל החלונות שבו - אבל אין סיבה לא להוסיף מקדם בטיחות כל עוד זאת לא טירחה יותר מדי גדולה. בדרך כלל משתמשים בפרלון - שזה צמר גפן (סינטטי) לאקווריומים. אקנה בימים הקרובים ואעדכן.


בכל מקרה, באחת הקבוצות של גידול פטריות מישהו הציע להשתמש במסיכה רפואית (מהסוג שכולם שמים בתקופת הקורונה). ניסיתי אבל זה לא הלך טוב. האדים לא התפוגגו כמו שצריך - ויתרתי על העניין.


הפטריות בצנצנת ממשיכות להתפתח.הפטריות בקופסה עם המכסה הירוק, גם הן מתפתחות.לאחר שראיתי איך המערכת של האדים והאוורור עובדת, החלטתי להגדיל את משך הזמן שהונטה עובדת ל-4 דקות ופוסקת ל-6 דקות. המכשיר אדים פועל רצוף. אני יכול לחבר גם אותו לממסר כך שיעצור ברגע שהונטה מתחילה לעבוד. אולי זה מיותר ואין צורך להתחכם יותר מדי, לכן אשאיר בינתיים בצורה הזאת.


המשך:

גידול פטריות מאכל - 19