• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 20

עודכן: 29 באפר׳ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


18/04/21

הבלו אוייסטר שוב הראו סימנים של חנק. אני לא בטוח למה, הונטה מחליפה אוויר 6 פעמים בשעה. אולי בגלל שהיא נמצאת ממש מעל הקופסה הזאת.הבלו אוייסטר בקופסה שבמדף התחתון יותר נראות טוב יותר.


את הפטריות בקופסה הירוקה - הבעייתית - תלשתי, טיגנתי ואכלתי. היה מאוד טעים את האמת אבל באסה.לאחר התייעצויות בקבוצת מגדלי פטריות החלטתי להוציא את גוש התפטיר מהקופסה ועטפתי בניילון נצמד.עשיתי איקס עם סכין, התזתי מים ושמתי על מגבת רטובה - על ארון מחוץ לכוננית הפרחה.אני צריך לבדוק מה הבעיה בארון הפרחה. משהו שם לא עובד טוב. או שזה המצע עצמו, אני לא בטוח. ננסה שוב.


פתחתי קצת את שלוש הקופסאות של הארינג'י. אחת מהן הריחה לא טוב וזרקתי אותה כמו שהיא.


אבדות קשות...יכול להיות שאני צריך לחשב מסלול מחדש. עד שלב ההפרחה הכל עובד כמו שצריך. אגר, מצע נוזלי, צנצנות מזרע - הכל פיקס. משהו בשלב של ההפרחה לא עובד. אולי אני צריך להצמד למתכון כמו שצריך ולא לעשות ניסיונות לפי איך שבא לי.


21/04/21

החלטתי לתלוש את הפטריות הקטנות שבצבצו מהקופסה ולהוציא את גוש התפטיר גם מהקופסה השניה - אולי זה יעזור.


לא עטפתי בניילון נצמד והפעם השארתי את גוש התפטיר חשוף. התזתי מים.


22/04/21

שלושה תפטירים נוספים הוצאתי להפרחה בארון. משמאל לימין - קופסה נוספת של SPO, אחת הצנצנות הקטנות עם הסובין והתכולה שנשארה בצנצנת שהזכרתי קודם לכן.


צנצנת המזרע סאג'ור שהיתה נגועה מעט בטריכודרמה הגברה על הזיהום. הכתמים של הנוזל הצהוב הם מטאבוליזם - כנראה בעקבות המאבק נגד הזיהום.עשיתי העברה של מעט מזרע מהצנצנת עם הסאג'ור לצנצנת מזרע לא נגועה - מה שנקרא grain to grain.


23/04/21

לאחר יומיים הופיעו גופי פרי קטנים.
ניסיתי לשפר את עניין האיוורור ויצרתי מעין בטן ביריעת ניילון כך שייכנס אוויר מהצדדים.


אגב, לאחר ששני תפטירים של ארינג'י היו במקרר, שמתי אותם להפרחה - במדף העליון.


24/04/21

גופי פרי נוספים מהקופסה הקטנה של הצדף הכחול.


הופיעו גופי פרי נוספים גם מהקופסה השניה.


הפטריות שצמחו בצנצנת הספיקו להתייבש ובמקומם צמחו גופי פרי חדשים.


החלטתי לשפר את עניין האיוורור ובמקום הבטן שיצרתי ביריעת ניילון - חתכתי את היריעה והשתמשתי באטבי נייר כדי להחזיק את היריעה במקום הרצוי.
סגרתי מעט את היריעות בצדדים כדי לכלוא אדים בצורה טובה יותר.


הוספתי ורמיקוליט והרטבתי עם מים, כדי לשמור על לחות, לתחות בחלק העליון.


25/04/21

בבוקר עשיתי מעט עבודות בקופסת אוויר עומד והיתה תקרית די מפחידה. כמעט גרמתי לשריפה. השתמשתי בהמון אלכוהול כדי לחטא את הכלים ואת הצנצנות - וה-SAB התמלא באדי אלכוהול דליקים. היה רגע מסוים ששרפתי מחט - מחוץ לקופסה - ולהבה קטנה נתפסה על החלק פלסטיק של המחט. הכנסתי אותה לקופסה ואדי האלכוהול התחילו לבעור בתוך הקופסה. מהר מאוד הרמתי את הקופסה וניסיתי לכבות את האש עם שפריצר של מים. זה לא כל כך עזר, היה רגע של פאניקה ולחץ ולבסוף האש כבתה.


החלטתי מאותו הרגע שאני לא משתמש יותר באלכוהול בתוך ה-SAB - ואולי בכלל. לפני כחודשיים בסדנא של בוריס, הוא הזהיר מהעניין הזה בדיוק והמליץ להשתמש באקונומיקה מהולה במים (10%). פעלתי בדרך הזאת כשבוע עד שניסיתי להשתמש באלכוהול - בהמלצתם של מגדלי פטריות אחרים. האקונומיקה מסריחה, יש לה מרקם שומני מעט וכדאי לעטות מסיכה כשעובדים איתה. האלכוהול יותר "נקי" מהבחינה הזאת.


המשך:

גידול פטריות מאכל - 21