• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 4

עודכן: 25 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


10/03/21

קניתי מצרכים להכנת אגר משני סוגים, לפי המתכונים הבאים.

הראשון, PDA (ראשי תיבות של Potato Dextrose Agar) והמתכון הוא:

- מים רותחים 100 מ"ל

- קמח תפו"א 2 גרם

- סוכר ענבים (דקסטרוזה) 1.4 גרם

- אגר 2 גרם


השני, PDYA (ראשי תיבות של Potato Dextrose Yeast Agar) והמתכון זהה ל-PDA בתוספת:

- שמרים יבשים 0.5 גרםבאחד הפוסטים הקודמים כתבתי שהזמנתי ארגז של 500 צלחות פטרי - אז החלטתי לבטל את ההזמנה משום שאין לי באמת מה לעשות עם כל כך הרבה צלחות פטרי. הסיבה השניה היא שאת הפטרי סוגרים עם סרט פראפילם - והוא לא זול. לכן החלטתי להשתמש בתחליף, קופסאות קטנות לרטבים. עושים חור קטן במכסה של כל אחד מהם, סוגרים עם פלסטר נושם (מיקרופור) שהוא זול יותר מפראפילם וסוגרים איתו ליתר ביטחון גם את שולי המכסה.


* משמעות הסמל PP5 הוא סוג הפלסטיק - פוליפרופילן - והסוג הזה עמיד לחום גבוה, לצורך עיקור בסיר לחץ.


מדדתי את הכמות הרצויה של האגר לכל קופסה והגעתי למסקנה ש-20 מ"ל זאת הכמות.

הכנתי אגר משני הסוגים שהזכרתי קודם לכן. 100 מ"ל מכל סוג. כלומר, 10 קופסאות רטבים.

עשיתי חור עם דרמל בכל אחד מהמכסים וסגרתי עם מיקרופור. לאחר מכן עטפתי בנייר אלומיניום.


11/03/21

הכנסתי את הקופסאות לסיר לחץ עם מים ועם סמרטוטים שיעדתי לעניין הזה ומטרתם להגביה את הקופסאות מתחתית הסיר וגם כדי ליצור תמיכה לקופסאות כדי שלא ייפלו. הבאתי לרתיחה והשארתי על אש קטנה במשך 30 דק'.


הכנתי את העמדה הסטרילית ואת הקופסת אויר עומד.


חתכתי חתיכות מהתפטיר של ה-Blue Oyster - שיקרא מעתה ואילך בשמו הלטיני Pleurotus Ostreatus ובקיצור PO - והעברתי חתיכה לכל קופסה.

כשהעברתי את חתיכות התפטיר לא שמתי לב ללחות הגבוהה, אני מקווה שזה לא קריטי.


העברתי סך הכל 4 חתיכות מהתפטיר. חתיכה לכל קופסה, שתי PDA ושתי PDYA. אני רוצה לבדוק אם השמרים מוסיפים, למרות שבניסוי כזה עם 4 צלחות פטרי קשה להגיע למסקנות. בהמשך אני רוצה לבדוק את השמרים שמגיעים עם תוספת ויטמינים ומינרלים.יש עדכון לגבי שתי הצנצנות עם המצע הנוזלי. נראה שהתפטירים, גם מהמזרק PE (Pleurotus eryngii) הנוזלי וגם מהאגר עם ה-PO (Pleurotus ostreatus) מתפתחים יפה.התפטיר PE (Pleurotus eryngii) הנוזלי בשתי צנצנות הדוחן בינתיים ללא התקדמות - יש איזו התחלה קטנה שקשה לצלם מרוב שהיא לא משמעותית. כנ"ל לגבי צנצנת החיטה המלאה עם התפטיר PE (Pleurotus eryngii) הנוזלי.


12/03/21

בעניין הלחות בקופסאות רטבים עם האגר, אז בעצתם של אנשים בקבוצת פטריות הפכתי אותם כדי שלפחות הלחות לא תתרכז על האגר עצמו אלא רק על המכסה והדפנות. נראה לי שאני יודע למה נוצרה לחות כזאת. לאחר העיקור של הקופסאות, לא היתה לי סבלנות לחכות שהסיר לחץ יתקרר ו"עזרתי" לו בעזרת מגש של מים קרים ולאחר מכן במקרר.


בהמשך הערב הכנתי את הפינת עבודה עם הקופסת אויר עומד. חיטאתי כל מה שצריך וגרפתי כמה מים שיכולתי מכל המכסים של הקופסאות. עשיתי את זה בעזרת כלי להוצאת "שחורים" שקניתי במחלקת קוסמטיקה בסופר פארם.נראה הרבה יותר טוב עכשיו - בתקוה שבתהליך הזה לא הכנסתי זיהומים, כמובן.


שתיים מהקופסאות שהוצאתי מהן מים היו רק עם אגר, אחת PDA והשניה PDYA. באותה הזדמנות טפטפתי בכל אחת מהן טיפה מהמזרק של ה-(Pleurotus eryngii) PE.


הארון הקטן שקודם לכן היו בתוכו כמה צלוחיות אגר, צנצנות מזרע וכלים שונים מכיל עכשיו רק חומר חי.


ולסיום של היום הזה שפכתי שקית של חיטה מלאה לכלי פלסטיק עם מים להשריה לכל הלילה. בבוקר אבשל מעט.


המשך:

גידול פטריות מאכל - 5