• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 5

עודכן: 25 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


14/03/21

בחלק הקודם - ב-12 לחודש - השריתי חיטה מלאה במים ולמחרת בישלתי עד שהזרעים הגיעו למצב שאפשר למעוך אותם בין האצבעות. זה נחשב טיפה מעבר לרצוי. עיקרתי אותם במשך חצי שעה ב-15psi ולאחר מכן פתחתי את המכסה. הוצאתי את אחת הצנצנות וברוב טיפשותי קיררתי מתחת לברז עם מים קרים. הצנצנת נסדקה, כמובן. עם פטריות צריך המון סבלנות. דבר נוסף, קראתי שוב על עיקור בסיר לחץ של כל החומרים והכלים שקשורים בפטריות ושמתי לב שטעיתי. אגר מעקרים במשך 20 דקות וצנצנות מזרע במשך שעה וחצי. אז זה מה שעשיתי היום, עיקרתי שוב במשך שעה וחצי ברציפות. לאחר שכיביתי את האש, שמתי סמרטוט ספוג באלכוהול על הפתחים שמהם יוצא הקיטור, כדי שלא יכנסו זיהומים. זה לא כל כך עבד כי האלכוהול התאדה מהר. אני צריך לברר איך עושים את זה נכון. יכול להיות שזה לא באמת חובה.


צנצנות המזרע - חיטה מלאה - לפני העיקור. את הצנצנת שנסדקה החלפתי בצנצנת קטנה יותר.


הסיר לאחר שעה וחצי ואש כבויה, סמרטוט ספוג באלכוהול. לא יודע מה בדיוק ניסיתי לעשות כאן...


עדכונים לגבי החומר החי שגדל אצלי.


נתחיל בצלחת פטרי עם ה-PO (Pleurotus ostreatus) מהסדנא של בוריס מור. גאה בה מאוד. מתפתחת יפה וחתכתי ממנה לא מעט חתיכות לשימוש ושכפול.


אחת מהחתיכות שוחה לה במצע נוזלי ומתפתחת יפה.


התפטיר הנוזלי של ה-PE (Pleurotus eryngii) מהסדנה של בוריס שוחה ומתפתח גם הוא יפה במצע נוזלי.


צנצנת הדוחן עם PE (Pleurotus eryngii) נוזלי. אני שוב מזכיר, את הצנצנת מזרע הזאת ואת הצנצנות הבאות שאראה בהמשך עיקרתי בטעות במשך חצי שעה בלבד. בכל מקרה, נראה שיש התפתחות, אני מקווה שזה לא עובש ושאין זיהומים.


קשה לראות אבל יש שכבת תפטיר דקה.


ה"לכלוכים" הכהים היו גם בזמן העיקור. אלה חתיכות דוחן יבש שלא סיננתי. שוב, קשה לראות אבל יש תפטיר.


צנצנת נוספת. מצב דומה.


הצנצנת מזרע עם החיטה מלאה מלפני עשרה ימים. יש התפתחות של תפטיר.


חתיכות מהתפטיר הבריא והיפה של ה-PO (Pleurotus ostreatus) בשתי קופסאות עם PDYA.


שוב, קשה לצלם עם הטלפון, אני צלם גרוע, הקופסאות אטומות יותר מצלחות פטרי - והרצפה עקומה. בכל אופן, יש התפתחות מאוד יפה של תפטיר.


התפטיר בשתי הקופסאות עם ה-PDA דליל יותר ומתפתח לאט יותר. האם אפשר להגיע למסקנה שהשמרים מועילים - כנראה שאי אפשר. צריך ניסוי מדעי יותר עם מספר רב יותר של קופסאות, קופסאות ביקורת וכולי. בכל מקרה, התחושה היא שהשמרים כן מועילים.


המשך: גידול פטריות מאכל - 6