• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 6

עודכן: 25 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


16/03/21

בחלק הקודם - ב-14 לחודש - עיקרתי 4 צנצנות מזרע חיטה מלאה. מבחינת חומר חי שיש לי ואני יכול להשתמש בו לצנצנות מזרע, למצע אגר או למצע נוזלי - נשאר לי בסביבות ה-2 מ"ל תפטיר נוזלי מהמזרק PE (Pleurotus eryngii) ויש לי את הצלחת פטרי עם ה-PO (Pleurotus ostreatus) שכבר חתכתי ממנה כמה חתיכות והשתמשתי בהן.הדבר הבא שעשיתי היה הכנת אגר. מצאתי בחנות כלי בית את הכוס הזאת והחלטתי להכין בתוכה את האגר.


מעבר לזה קניתי קופסאות רטבים ב-4 גדלים שונים. עשיתי חור בכל אחד מהמכסים עם מברג שחיממתי על הגז - וסגרתי את החור עם מיקרופור.

מדדתי בעזרת מים את כמות האגר שאני רוצה בכל קופסא והגעתי לחישוב הבא (בהתאם לתמונה, משמאל לימין):

9 קופסאות בקוטר 80 מ"מ - כמות של 20 מ"ל

10 קופסאות בקוטר 60 מ"מ - כמות 12 מ"ל

10 קופסאות בקוטר 50 מ"מ - כמות 8 מ"ל

10 קופסאות בקוטר 35 מ"מ - כמות 3 מ"ל


סה"כ 410 מ"ל.

זה כולל, כמובן, מים ומוצקים שגורמים לנפח לגדול. אני לא כל כך יודע איך מחשבים דבר כזה בצורה מדויקת - בהמשך אברר, זה מעניין ומטריד אותי שאני לא יודע. בכל אופן, לקחתי בחשבון שלפי המתכון של ה-PDYA שבו משתמשים ב-100 מ"ל מים ובהתאם בשאר המוצקים - אני צריך 410 מ"ל מים ואת כל שאר הרכיבים אני מכפיל ב-4.1 גרם בהתאם.מדדתי את המוצקים, שפכתי אותם לכוס ויצקתי מים רותחים על הכל. עירבבתי עם מקל עץ וזה לא הלך כל כך טוב. השמרים ומוצקים אחרים התגבשו. ניסיתי עם כפית למעוך ולערבב, זה לא עבד עד הסוף. שפכתי הכל לסיר קטן וחיממתי על אש קטנה תוך כדי עירבוב.


יש אפשרות לקנות אגר מוכן ואז לא אצטרך את ההתעסקות הזאת. אבל בא לי דווקא לעשות הכל from scratch. לכן, אין ספק בכלל שהקנייה הבאה שלי תהיה סטירר מגנטי עם חימום, ארלנמייר בכמה גדלים וכולי. אני אצטרך את זה גם כדי לערבב מצע נוזלי מדי פעם.


החימום בסיר די הצליח והמיס את כל המוצקים. לאחר מכן שפכתי הכל חזרה לכוס. היא הגיעה עם חור מוכן במכסה שלה. הדבקתי עליו חתיכת מיקרופור, סגרתי מעל עם נייר אלומיניום והכנסתי לסיר לחץ לעיקור. יחד עם הכוס המלאה באגר, הכנסתי לסיר את כל הקופסאות הריקות ו-3 צלחות פטרי שהיו לי.


ככה נראות 3 צלחות פטרי לאחר חימום בסיר לחץ. כנראה שהן לא עמידות לחום.


סידרתי וחיטאתי את הקופסת אויר עומד והכנסתי לתוכה את הכוס אגר והקופסאות רטבים שעברו עיקור.


כל עוד האגר חם ודי נוזלי, ניסיתי להשתמש במזרק גדול של 60 מ"ל כדי למדוד את הנפחים הרצויים שמדדתי קודם לכן. זה לא עבד, האגר צמיגי מדי לזה. יכול להיות שאם היה לי משטח חימום עם סטירר וכולי זה היה עובד. בסופו של דבר שפכתי את האגר לקופסאות רטבים בלי למדוד.
סגרתי עם מיקרופור ליתר ביטחון


כל העבודה הזאת נעשתה עד 2:00 (לפנות בוקר). התחושה היתה שכמה שניסיתי לעבוד נקי - בסופו של דבר היה קצת ברדק בקופסת אויר עומד, העברתי יותר מדי את הידיים שלי מעל הקופסאות והאגר - והאויר לא ממש עמד. בבוקר התעוררתי והחלטתי לעקר את הקופסאות עם האגר בתוכן.


יש בסיר סימון של MIN - מינימום של מים שחייבים להיות בסיר. אני אמנם משתמש בסמרטוטים ובמגבות כדי ליצור הגבהה קטנה מתחתית הסיר ובעיקר כדי ליצור חוצץ, כדי שלא יהיה מגע ישיר - אבל מה שקרה זה שחלק מהקופסאות שעטפתי באלומיניום היו שקועות בתוך המים. לאחר הקירור גיליתי שהן מלאות במים. שקלתי להשתמש בקופסת אויר עומד כדי לרוקן את המים אבל אז הגעתי למסקנה שאצטרך לסמן אותן כבעייתיות וכו'. ויתרתי על העניין ופשוט ניקיתי אותן. אני חייב להשיג הגבהה טובה מעל גובה המים.


אלה הקופסאות שהיו מלאות במים.


לא נורא. סך הכל השלל די טוב.


מכיוון שאין לי מה לעשות איתן כרגע, הן שוכבות במגירה ולפחות ככה אוכל לראות אם לא מתפתחים אורגניזמים שונים והעיקור עבר כמו שצריך. נראה לי שבאופן כללי זה good practice לפעול בצורה הזאת. מה אורך חיי המדף של אגר לאחר הכנה, אני לא ממש יודע. אולי כדאי להעביר למקרר. אני צריך לברר גם כמה זמן אפשר להחזיק ללא שימוש צנצנת מזרע שעברה עיקור.


המשך: גידול פטריות מאכל - 7