• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 7

עודכן: 25 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


17/03/21

עדכון לגבי תפטירים וצנצנות מזרע. קודם כל, יכול להיות שאני דוגם בקצב מהיר מדי. לפטריות יש קצב משלהן, בכיף. בכל אופן הנה עדכון קצרצר.


נתחיל בארבע הקופסאות, בכל אחת מהן חתיכת PO (Pleurotus ostreatus). השתיים למעלה על PDA והשתיים למטה על PDYA. ארבעתן מה-11 למרץ, מאותה צלחת פטרי. נראה לי שיש מסקנה די ברורה, הפטריות - או לפחות PO (Pleurotus ostreatus) או בשמן העממי Blue Oyster - חובבות גופות של שמרים. שיהיה להן בתיאבון.


הלאה, שתי צנצנות עם מצע נוזלי - אני מזכיר, 4% סירופ תירס והשאר מים. השמאלית, PE (Pleurotus eryngii) נוזלי והימנית חתיכת PO (Pleurotus ostreatus). עירבלתי טיפה את הצנצנות וצילמתי. לפני כן התפטיר צף קרוב לקרקעית. נראה טוב סך הכל ומתקדם יפה. אני תוהה אם תוספת שמרים היתה מועילה. אנסה בצנצנות אחרות.


ולסיום, צנצנות מזרע. שלושתן PE (Pleurotus eryngii) נוזלי. השתיים מימין, דוחן אדם והשמאלית חיטה מלאה. התפטיר על הדוחן מתפתח ממש יפה. נראה לי שגם על החיטה מלאה, למרות שלפעמים זה נראה לי כמו עובש. נראה בהמשך.

- אגב, אותו תפטיר נוזלי על אגר (גם PDA וגם PDYA), מה-12 למרץ - לא התפתח בכלל. מה שאני רוצה לנסות, בתקווה שלא אשכח, כשאשתמש במזרע שבצנצנות לשלב הבא - אקח מעט לצלוחית אגר PDYA ונראה אם זה יתפתח בצורה הזאת.


נמשיך. מצאתי היום אוצר בסופר, פטריות שימג'י. אני ממש אוהב את הטעם שלהן ובלי קשר רציתי לנסות לגדל אותן. קניתי חבילה של שימג'י חום וחבילה של שימג'י לבן.


בהנחה שמצאתי את המידע הנכון ברשת - שניהם זנים של אותו מין שנקרא Hypsizygus tessellatus. הזן החום נקרא ביפנית Buna shimeji והלבן Bunapi shimeji. פטריות יפהפיות.


הכנתי את ה-SAB. חיטיטי ניקיתי, את הסקוויק וויק אני טיטיתי. לקחתי 4 קופסאות בינוניות (קוטר 60 מ"מ) עם PDYA שהכנתי אתמול. מתוך רגל פנימית של פטריה לבנה, הורדתי בעזרת פינצטה ששרפתי עם ברנר "קליפה" והוצאתי חתיכה. חזרתי על הפעולה עם פטריה חומה. שמתי במרכז האגר של כל אחת מארבע הקופסאות.


נקווה לטוב...


מעבר לזה, מכיוון שהצנצנות מזרע מתקדמות יפה - קניתי בחנות חיות שקית של אספסת.


18/03/21

התעוררתי הבוקר עם חשק לעשות עבודת פטריות אז חתכתי כמה חתיכות מהתפטיר PO (Pleurotus ostreatus)על אגר PDYA - מה-19 לפברואר, הסדנא של בוריס מור - והעברתי לקופסאות בגדלים שונים.


עד עכשיו הקפדתי ששכבת התפטיר הדקה תיגע באופן ישיר באגר. הפעם כמה חתיכות נפלו על הצד השני. השארתי בצורה הזאת, נראה לי הפטריה תסתדר.

(באמת חבל שאני צלם גרוע...)


השתמשתי ברוב התפטיר שבצלחת פטרי המקורית עם ה-PO (Pleurotus ostreatus) ובנוסף על כך יש בה נקודות כתומות-חומות קטנות. זה "שתן" של פטריה, לא זיהום. נראה לי מיציתי את השימוש בה. בכל מקרה, אני לא רוצה לזרוק את התפטיר לזבל. מה שאני אעשה - בהשראת אנשים מקבוצות פטריות - אקנה אדנית עם אדמה רגילה ואקבור בתוכה את התפטיר. אשקה מדי פעם ואולי יצמחו פטריות.


הערה קטנה: עד עכשיו תיעדתי את רוב העבודה שלי אבל לא התייחסתי לשני פרמטרים חשובים - טמפרטורה ולחות. ברגע שאקנה מד טמפרטורה ומד לחות, אעדכן על כך ואתחיל להוסיף תיעוד של שני הפרמטרים אלה.


באותו עניין, נראה לי שיש איזו אי הבנה בסיסית לגבי פטריות ומזג אוויר. באופן אינטואיטיבי, חשבתי - ונראה לי שמי שלא מהתחום גם חושב באותה צורה - שפטריות אוהבות קור. מה הסיבה, כי הן צצות בחורף. אבל זו כנראה טעות. קודם כל, תלוי בסוג, מין וזן הפטריה - כמובן. אז מה יש בחורף, בעיקר לחות בקרקע ובאויר - ולא חם מדי. בכל מקרה, אני עדיין צריך לברר מה הטמרטורה הרצויה לרוב הסוגים.


אגב, פרמטר נוסף חשוב הוא כמות הפחמן דו-חמצני. אתייחס גם אליו בהמשך.


עדכון קטן משתי צנצנות מזרע עם חתיכות PO (Pleurotus ostreatus) - מה-16 לחודש, לפני יומיים.

מתפתח תפטיר יפה. עושה רושם שהקצב עלה, אני מנחש כי נעשה חם יותר בימים האחרונים.


המשך תיעוד של ה-18 לחודש. ניערתי את אחת מצנצנות הדוחן כך שהתפטיר נשבר והתפזר בכל המזרע, אולי זה יועיל. סימנתי אותה בכוכבית אדומה.


ועוד עדכון לסיום. קניתי אדנית, שמתי בתוכה תערובת לעציצים, שמתי אותה על אדן החלון, הספגתי את האדמה במים וקברתי את התפטיר PO(Pleurotus ostreatus).


המשך: גידול פטריות מאכל - 8