• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 8

עודכן: 28 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


19/03/21

הייתי היום בשלוש חנויות תבלינים וחיפשתי זרעים מעניינים כדי לנסות לעבוד איתם. הם צריכים להיות לא גדולים מדי כמו גרגרי תירס (פופקורן) - למרות שהם נחשבים פופולרים, בעיקר בגלל הזמינות הגבוהה שלהם. אחרי שראיתי שדוחן עובד ממש יפה, חיפשתי טף שזה דוחן שהאתיופים מכינים ממנו אינג'רה ועוד מאכלים. הוא נחשב סופר פוד. משום מה חשבתי שהוא גדול יותר מהדוחן אדם שבו השתמשתי בינתיים אבל מסתבר שהוא אפילו קטן יותר. תכלס, אני צריך דוחן של חיות משק. בכל מקרה, לא מצאתי טף. בסופו של דבר קניתי זרעי חילבה וזרעי דורה. הגודל של הדורה נראה ממש אידיאלי ושמעתי דברים טובים עליו בקרב מגדלי פטריות. זרעי חילבה, לא שמעתי שמגדלים עליהם. אנסה ונראה. מה שבטוח יש ריח חזק של החילבה. אני אישית מאוד אוהב. אני משרה אותם כבר כמה שעות ונראה אם אצטרך לבשל אותם לא.


זרעי דורה:


זרעי חילבה:


מעבר לזה, בתיעוד של אתמול כתבתי: "עדכון קטן משתי צנצנות מזרע עם חתיכות PO (Pleurotus ostreatus) - מה-16 לחודש, לפני יומיים." וצירפתי צילום של שתי הצנצנות. בצנצנת הימנית התפתחו נקודות לבנות על גרגרי החיטה. לא ייחסתי לעניין חשיבות אבל היום ביררתי קצת וכנראה מדובר על זיהום של שמרים. אין טעם להמשיך עם הצנצנת. הזיהום התפתח עוד ואפטר ממנה בהמשך. מעניין מאיפה הגיעו השמרים. יש באגר שמרים אבל הם עברו עיקור ואמורים להיות מתים. בשאר הצנצנות והקופסאות לא היתה התפתחות שלהם. אולי המקור שלהם אחר. אגב, הצנצנת הזאת וצנצנת נוספת עם מכסה אדום שיש בה חיטה מלאה עם PO (Pleurotus ostreatus) נוזלי ומתפתח תפטיר יפה - הן צנצנות לא "מקצועיות". כל השאר הן צנצנות מייסון. אולי ההשקעה שווה את עוגמת הנפש, בהנחה שזה קשור לעובדה הזאת.

פתחתי את הצנצנת ולא היה ריח חזק מדי של שמרים. זרקתי את התכולה לאדנית.


20/03/21

זרעי הדורה היו צריכים בישול קצר. לאחר מכן עיקרתי בסיר לחץ.


את זרעי החילבה לא היה צריך לבשל, ההשריה לכמה שעות הספיקה. גם אותם עיקרתי בסיר לחץ. החימום (בזמן העיקור) גרם להם לשנות את הצבע מצהוב לחום כהה.


עדכון לגבי קופסאות אגר מה-11 למרץ.


מימין PE (Pleurotus eryngii) על PDYA - רמז קטן לתפטיר. ומשמאל PE (Pleurotus eryngii) על PDA - שום רמז לתפטיר. שניהם מתפטיר הנוזלי.


שתי הקופסאות למעלה PO (Pleurotus ostreatus) מהתפטיר אגר המוצלח על PDYA. שתי הקופסאות למטה, PDA. נראה לי שאין צורך לפרט לגבי החיבה שלהן לשמרים.


בימים הקרובים אשיג חומרים לאגר MYA שזה Malt Yeast Agar. אולי זה ימצא חן בעיני ה-PE (Pleurotus eryngii) יותר מה-PDYA. אגב - אני מזכיר שה-PE (Pleurotus eryngii) התפתח ממש יפה בצנצנת דוחן, בצנצנת חיטה מלאה וכמו כן במצע נוזלי של סירופ תירס (4%).


ואם כבר הזכרתי את המצע הנוזלי אז החלטתי להשתמש בו יחד עם ארבע צנצנות המזרע שהכנתי ועיקרתי היום. התייעצתי עם מומחי הפטריות בקבוצת "מגדלים פטריות מאכל" בפייסבוק לגבי השימוש במצע הנוזלי. העליתי תמונה של אחת הצנצנות ושאלתי אם זה נראה טוב. קיבלתי תשובה חיובית. קפצתי לסופרפארם וקניתי כמה סטים של מזרק 10 מ"ל עם מחט. חזרתי הביתה והתחלתי לעבוד.


מדובר על שתי צנצנות מצע נוזלי 4% סירופ תירס. בצנצנת הימנית חתיכת PO (Pleurotus ostreatus) ובשמאלית תפטיר PE (Pleurotus eryngii) נוזלי. התפטירים הנוזליים שהתקבלו בצנצנות הם בני שבועיים בדיוק והריכוז כנראה טוב.


ניקיתי טוב את ה-SAB (קופסת אוויר עומד) והתחלתי להכניס לתוכה את כל הצנצנות והמזרקים - לא לפני שניקיתי כל אחד מהם בכמות אלכוהול לא קטנה, כרגיל. השפרצתי על הכל עוד אלכוהול ליתר ביטחון. כפפות, מסיכה, אלכוג'ל, מוסיקת רגע (להקת Tiamat, מצורף לינק בסוף הפוסט). אלכוהול נוסף לחיטוי.


ואז עוד קצת חיטוי עם אלכוהול ואלכוג'ל.


ניערתי טוב טוב את הצנצנת עם התפטיר הנוזלי והתקבל תרחיף חלבי.


הוצאתי מזרק מהעטיפה, השפרצתי אלכוהול, חיממתי את המחט עד שנהיתה אדומה ולוהטת וקיררתי עם שפריץ של אלכוהול. דקרתי את המיקרופור של צנצנת התפטיר הנוזלי ושאבתי מזרק מלא. שוב חיממתי את המחט, קיררתי עם שפריץ של...כן...אלכוהול לחיטוי ודקרתי את המיקרופור של צנצנת המזרע חילבה הראשונה. השפרצתי קצת בכל אחת מארבעת הצדדים. חזרתי על הפעולה עם צנצנת הדורה. ועל כל הפעולות הללו חזרתי עם התפטיר הנוזלי השני ושתי הצנצנות הנוספות.


עדכון מה-28 למרץ: סימנתי וכתבתי כל מה שצריך על הצנצנות והמזרקים. בהמשך שמתי לב שטעיתי וסימנתי L (קיצור של Liquid) ו-S (קיצור של Solid) על הצנצנות והמזרקים הלא נכונים. בדיוק הפוך. זה PE נוזלי ו-PO מוצק.


זאת התוצאה הסופית.


כך נראה הארון עם צנצנות מזרע מסוגים שונים ובשלבים שונים, צנצנות תפטיר נוזלי והמזרקים.


וזאת מגירת קופסאות האגר. בחלק השמאלי אגר PDYA לא מאוכלס. בחלק הימני תפטירים מסוגים שונים ושלבי גדילה שונים. ומקלדת שליטה גם.המשך: גידול פטריות מאכל - 9