• יניב אור

גידול פטריות מאכל - 9

עודכן: 25 במרץ 2021

המשך הלמידה, ההתנסות והעבודה עם עולם הפטריות. את ההקדמה אפשר למצוא כאן:

גידול פטריות מאכל


21/03/21

התפטיר בצנצנת PE (Pleurotus eryngii) שניערתי ב-16 למרץ ושברתי את התפטיר שהתפתח בה - מתפתח שוב יפה (קשה לראות בצילום).


את הצנצנת השניה ניסיתי לנער, ללא הצלחה. התפטיר השתלט עליה טוב והיא נעשתה לגוש אחד - שזה טוב סך הכל.


מה שכן, אני רוצה לקנות קופסאות או צנצנות - למזרע - כאלה שהדפנות שלהן ישרות כך שאוכל פשוט להוציא את ה"עוגות" בצורה שלמה. את התכולה שיש לי כרגע פשוט אוציא עם כף, לצורך העניין ואערבב עם קש.


מעבר לזה, עירבבתי ושברתי את התפטיר של צנצנת מזרע נוספת.


23/03/21

אני מתחיל להתכונן לשלב ההפרחה ולאט לאט אוסף ציוד ומכין מקום לשלב הזה. אז קניתי אתמול מהסופרפארם מכשיר אדים שבדרך כלל שמים בחדר תינוקות. מאוד זול - 130 ש"ח. בדקתי אותו והוא עובד טוב. זה לצורך לחות שהפטריות אוהבות.


דבר שני חשוב הוא עניין הטמפרטורה. כמובן שלכל פטריה יש את טווח הטמפרטורות המועדף עליה. אני עדיין צריך לברר בקשר לשני מיני הפטריות שאני מגדל כרגע - מלך היער (Pleurotus eryngii ובקיצור PE) ובלו אוייסטר (PO Pleurotus ostreatus). הקיץ הישראלי לא כל כך מתאים לשלב ההפרחה, אך מכיוון שהן יהיו בחדר העבודה שלי אצלי בבית, יהיה להן פחות או יותר נעים. בכל מקרה אני רוצה לנסות למצוא פיתרון לקירור. להפעיל מזגן כמה שעות ביום בשביל הפטריות זה לא כל כך בא בחשבון, מה גם שאין לי צורך לקרר את כל החדר. בהמשך אקנה ארון פלסטיק, הוא יהיה ארון ההפרחה ורק אותו ארצה לקרר.


יש את המזגן הנייד או מצנן נייד - שולחני, בצורת קוביה. על חלקם יש ביקורות גרועות ונאמר בפירוש לא להתקרב אליהם ועל חלקם יש ביקורות טובות (בהנחה שהן אובייקטיביות). את המצננים האלה ממלאים במים ויש אפשרות לשים קוביות קרח לקבלת קירור טוב יותר.


סך הכל יש ביקורות טובות על המצנן הנייד של שיאומי ואולי אנסה אותו. הנה קישור לסרטון, לא כל כך אובייקטיבי משום שמדובר על אפילייט (affiliate).


אגב, יכול מאוד להיות שהביקורות הגרועות בקשר למצננים האלה היו לאחר שבדקו אותם על קירור של חדר שלם. אני צריך בסך הכל לקרר ארון פלסטיק אז יכול להיות שזה מספיק טוב.


עדכונים לגבי התפתחות תפטירים. הצנצנת מזרע עם תפטיר ה-PE (Pleurotus eryngii) מה-4 למרץ שאותה עירבבתי טוב טוב ב-21 למרץ - התפטיר שבה שנשבר שוב מתפתח יפה.


התפטיר בצנצנת מזרע עם חתיכות pleurotus ostreatus (ה-Blue Oyster) - מה-16 למרץ - מתפתח ממש טוב ולאט לאט משתלט על הצנצנת. בהמשך אנער אותה כדי שהתפטיר יתפזר ויגיע לכל הזרעים.


אין עדיין סימן להתפתחות של תפטיר ה-PE (Pleurotus eryngii) הנוזלי בשתי צנצנות מזרע מאותו תאריך - ה-16 למרץ.


עדכון לגבי השימג'י (Hypsizygus tessellatus) - הלבן והחום מתנהגים באותה צורה. מאז ששמתי חתיכות מפנים רגל הפטריות שקניתי בסופר, התפתח תפטיר על החתיכה עצמה וביום-יומיים האחרונים התפטיר התחיל להתפשט מעט על האגר (PDYA). אגב, ממש קשה לי לצלם עם הסמארטפון את התפטיר ולהגיע לפוקוס טוב.


24/03/21

ניערתי טוב את הצנצנת עם ה-PO (Pleurotus ostreatus) כך שהתפטיר נשבר והתפזר.


את שתי הקופסאות עם התפטיר PO (Pleurotus ostreatus) שהתפתח מאוד יפה והתפשט גם לדפנות הקופסאות. בשוליים יש סימני מטבוליזם בצבע חום בהיר ("שתן" של פטריה). העברתי למקרר כדי להאט את ההתפתחות. פיניתי מדף קטן בדלת המקרר וניקיתי טוב. את האמת, זה החלק הכי נקי במקרר כרגע. הכל בשביל הפטריות. כיסיתי גם בשקית ניילון קטנה. לא אטמתי. מדובר על מקרר בינוני ובהמשך - כשאקנה מקרר חדש לבית - אקח את המקרר הזה לחדר העבודה לשמירה על תפטירים ותרביות.


המשך: גידול פטריות מאכל - 10