• יניב אור

הצד האחר של הרשת - הקדמה

עודכן: 29 באפר׳ 2020

ה-deep web מסקרן אותי מאוד ואני מרגיש שלא חקרתי אותו מספיק. אין לי עניין לחקור את הצדדים היותר אפלים, גוריים (gore), לא חוקיים וכו' - אלא דווקא לנסות למצוא מידע מועיל, מעניין ונעים שמסתתר שם. השאלה היא למה שמידע כזה יהיה שם ולא ב-clearnet. סביר להניח שאתקל בנושאים שקשורים יותר ל-darknet וגם אותם אפרסם אך בכל אופן זה לא הנושא.


יצא לי פה ושם לגלוש באתרי בצל (onion) של Tor אבל תמיד זה היה לזמן קצר. רוב האתרים שמצאתי ב-hidden wiki לא פעילים, לעתים האיטיות היא בלתי נסבלת ובגדול לא מצאתי את עצמי שם. זה גם מרגיש קצת כמו טיול בסמטאות אפלות, מסריחות משתן ומזוהמה אנושית. תחושה לא נעימה. אגב, מיותר לציין שאני נגעל ונרתע מדברים כגון חומרי זימה שכוללים ילדים, מטרור ומשאר גועל נפש בסגנון הזה. נשאלת השאלה גם אם עצם זה שאני מסתובב שם ולוקח חלק כ-node הופך אותי לסוג של שותף לפשע והאם אני מעודד את הטינופת שנמצאת בחלק מהאתרים רק מעצם החיבור שלי לרשתות הללו. אני בטוח שכל בנאדם שמסתובב שם שואל את עצמו את השאלות הללו.


בכל מקרה, הסקרנות שלי גדולה יותר מהרתיעה ויש לי תחושה שהרשתות הללו מכילות המון חומר לימודי ושימושי שאני אולי מפספס. חומר אומנותי, סיפורי אימה. מעבר לזה, מסקרן אותי להיכנס לפורומים מחתרתיים ולקרוא מה יש לאנשים לומר על העולם, על השלטון וכן הלאה. ללא ספק, האנושות מסקרנת. האתר ParaZite, למשל, אני מת על העיצוב שלו וחושב שככה צריך להיראות האינטרנט. נראה לי שהוא כבר לא פעיל, אבדוק בהמשך.


את ה-Freenet התקנתי בעבר אבל לא התעמקתי בו בסופו של דבר. לפי מה שקראתי, יש לי תחושה שהוא הרבה יותר יעניין אותי מאתרי הבצל. כמובן, אם אמצא דברים מעניינים, אכתוב על כך בסדרת המאמרים הזאת.


עם I2P - קיצור Invisible Internet Project - לא התעסקתי בכלל ואני חדש לגמרי בכל הנוגע לשימוש בו או אפילו להיכרות בסיסית.


פלטפורמה נוספת ראויה לציון בהקשר של המאמר הנוכחי היא כמובן Telegram. אחקור בהמשך.


פלטפורמות נוספות לבדיקה:

- רשת ה-ZeroNet שעובדת על-גבי הרשת של BitTorrent ומשתמשת בהצפנה של ביטקוין.

- רשת ה-GNUnet רשת נוספת שעובדת בשיטת ה-P2P.

- רשת ה- IPFS או InterPlanetary File System - רשת P2P.

- עוד רשתות, פרוטוקולים, P2P וכן הלאה: CJDNS, yggdrasil, batman, tinc, hyperborea - אני שם את זה פה, לא ממש מכיר. נתקלתי בהם רק לאחרונה. אחקור בהמשך.


שנתחיל במסע מעניין?


הצד האחר של הרשת - גלישה בטוחה

הצד האחר של הרשת - Tor

הצד האחר של הרשת - Freenet

הצד האחר של הרשת - I2P

הצד האחר של הרשת - ZeroNet