• יניב אור

מחולל מספרים אקראיים - RNG

עודכן: 13 ביולי 2019

יש לי כמה פרויקטים - לצורך העניין תיבת הנגינה - שבהם אני עושה שימוש במספרים אקראיים.

אני יודע שיש רכיבים מיוחדים שמשתמשים בהם למטרה הזאת - בתחום הקריפטוגרפיה, ההימורים וכדומה. הם חייבים להיות בסטנדרט גבוה לפי תקנים מחמירים וכו'. מעניין אותי לחקור על הנושא ולנסות לשחק עם כאלה.


אני תוהה. אם למשל, יש לי מד טמפרטורה ואני דוגם בקצב מהיר את השינויים בחלק של המיליוניות, לצורך העניין. האם זה נחשב אקראי? אילו תופעות בטבע אני יכול לדגום ולקבל מחולל אקראיים? אני לא מבין מספיק בנושא וזאת הזדמנות להיכנס לזה.

יש את החברה IDQ שמפתחת כרטיסים של TRNG:

https://www.idquantique.com/random-number-generation/products/quantis-random-number-generator/


מתוך האתר: "Quantis היא משפחה של מחוללי מספרים אקראיים בחומרה אשר מנצלים לטובתנו תהליכים קואנטיים אופטיים בסיסיים כמקור לאקראיות אמיתית. פוטונים (חלקיקי אור) נשלחים - אחד אחרי השני - לכיוון מראה חצי-שקופה וההתנהגות שלהם נצפית. התופעות הייחודיות של מעבר או החזרה מיוצגות ע"י הערכים "1" ו-"0", ביט. תהליכים קוונטיים כאלה מספקים אנטרופיה מיידית ובלתי נדלית."


זאת אומרת ש-Quantis יורה פוטונים לכיוון מראה חצי-שקופה. חלק מהם עוברים לצד השני וחלק חוזרים חזרה. בכל צד יש סנסור שמחכה לפוטונים כשברגע שפגע בו פוטון, מחזיר 1 או 0 (תלוי בצד שהוא נמצא). בעניין הסנסור בכל צד, ניחוש שלי.

צפיתי בהרצאה הזאת:

https://www.youtube.com/watch?v=qt4fYKhFhFs

שון בוייס (חוקר אבטחת מידע) טוען, בין היתר, שזאת טעות להשתמש בשני סנסורים נפרדים ועדיף שיהיה אחד משום שאף פעם ההתנהגות של שני סנסורים לא תהיה זהה, גם אם זה אותו מוצר בדיוק. הרצאה מעניינית.


*@&* אני רוצה לבנות משהו כזה. ב-scale גדול, כמובן. מראה חצי-שקופה, חיישנים פוטואלקטריים פשוטים. איך אני "מייצר" פוטונים בודדים? נראה לי - אינטואיטיבית - אם מדליקים ומכבים מקור אור (לייזר) במיליונית השנייה, לצורך העניין, כמות הפוטונים שישלחו קטן בהרבה מאלפית השנייה. אפשר בקלות לעשות את זה עם מיקרוקונטרולר. השאלה אם זה הכיוון הנכון בכלל. ננסה ונראה.

אם אני ממשיך בכיוון הזה, ומקטין את הקצב עד שמגיע לכמות אור בחיישן ששווה לאור מפוטון אחד. ככה אני יודע שיריתי פוטונים בודדים. יכול להיות, כמובן, שאין צורך להגיע לפוטון אחד וחישוב של כמות הפוטונים שפגעו, זה מספיק. אני אתייעץ בנושא ואעדכן.


המשכתי לדף המוצרים ומשם לחנות המקוונת. ניתן לרכוש דרכה את המוצרים שמתחברים דרך ה-USB או PCI. הגירסת USB עולה 990 יורו. שתי גירסאות PCI עולות 1299 יורו ל-4Mb ו-2990 יורו ל-16Mb. את האמת, ציפיתי למחיר הרבה יותר גבוה.סרטונים מעניינים שמצאתי ביוטיוב:

https://www.youtube.com/watch?v=CE4qXo-hYng

https://www.youtube.com/watch?v=iDuhLQ43tvQ&t=565s

https://www.youtube.com/watch?v=_tN2ev3hO14


מראות חצי שקופות

במהלך חיפוש ברשת אחר מראה חצי שקופה, החברה הראשונה שהגעתי אליה מוכרת מראות חצי שקופות - אבל מדובר על מראות גדולות - לבתי מלון וכו'. כנראה שזה לא הכיוון.

המשכתי ומצאתי מוצר שנקרא "מראה קרומית" או Pellicle mirror. משתמשים בה (או השתמשו בעבר ?) במצלמות SLR. זה כבר נראה יותר הכיוון. סביבות 150 ש"ח, אגב.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=Pellicle+mirror&_sacat=0&_sop=15

בניגוד לפרויקטים אחרים שפירסמתי ואפרסם בבלוג, בפרויקט הזה אני ממש קלולס. לכן לפני שאעשה צעד ראשון ואתחיל לקנות רכיבים וחלקים מיותרים, אמשיך במחקר ואתייעץ עם מומחים בנושא. אולי מעבדות אופטיקה בארץ. כמובן שאפרסם כל שיחה וכולי.המשך יבוא...