• יניב אור

מנהל החלונות i3

ידעתי שאתאהב בדבר הזה ואאמץ אותו וזה בדיוק מה שחיפשתי - אבל שנים התעצלתי להיכנס לעניינים. מדובר על מנהל חלונות אריחים (tiling window manager) ובאופן ספציפי i3.


במנהל חלונות מהסוג הזה, החלונות נפתחים זה לצד זה - בצורה אופקית או אנכית - ומסודרים בצורת אריחים. יש אפשרויות נוספות לסידור החלונות - בלשוניות, למשל, כך שכל חלון תופס את כל שטח המסך - וגם בצורה צפה (floating) כפי שהתרגלנו ברוב מערכות ההפעלה המודרניות.


אמנם, יש אפשרות להשתמש בעכבר אבל מערכת כזאת מיועדת בעיקר לשימוש בקיצורי מקלדת - וברגע שמתרגלים לעניין, זה מאוד זורם ואי אפשר לחזור חזרה לשימוש בעכבר בלבד.


מעבר לזה, מנהל גרפי מסוג כזה - ולצורך העניין i3, בו אני משתמש - הוא הרבה יותר רזה מבחינת משאבים והכל עובד הרבה הרבה יותר מהר. העניין מורגש בצורה מובהקת.


התקנה ושימוש בסיסי

מערכת ההפעלה הראשית שלי היא אובונטו ובגדול משפחת Debian ב-20 שנים האחרונות - ואני לא מעוניין לשמוע על מלחמות ה-distros או טענות כגון: "אם אתה חובב לינוקס ומקצוען, אתה צריך לעבור ל-Arch" וכל מיני שטויות כאלה. דיבורים של Noobs. מעבר לזה, יש הרגלים שקשה להתנתק מהם ואולי אין באמת צורך. לענייננו, ההתקנה היא מאוד פשוטה:

# apt install i3


זה הכל. במהלך ההתקנה יש אפשרות לבחור את המקש הראשי לשימוש במנהל החלונות, בחרתי במקש Windows. עושים log-out מה-session ובדף כניסה יש אפשרות לבחור i3.


ברגע שנכנסים למערכת מופיע מסך שחור משחור, בתחתית המסך - מצד שמאל - מופיע ריבוע כחול עם הספרה 1, כשבצד השני ישנו status bar שמכיל שעה ותאריך, מספר פרוססים רצים, מצב ה-cpu, חיבור לרשת, מקום פנוי בהארד-דיסק ופרטים נוספים.נסו להקליק עם העכבר ולא יקרה דבר - גם לא קליק ימני. הסיבה היא משום שכפי שכבר ציינתי, העכבר הוא משני בעבודה בסביבה הזאת. השחקן הראשי הוא המקש שבחרתם בהתקנה. נקרא לו מעתה מקש mod ובעזרתו ניתן לפתוח חלונות עם תוכנות שונות, לסדר אותם לפי הצורך, לעבור ביניהם וכן הלאה.


דבר נוסף שצריך לדעת הוא שהריבוע הכחול עם הספרה 1, שנמצא בצד שמאל בתחתית המסך, מציין סביבת עבודה. יש אפשרות לפתוח עד 10 סביבות עבודה ולעבור ביניהן. בכל סביבה כזאת יש אפשרות לפתוח תוכנות ולסדר חלונות לפי הצורך. יש אפשרות להגדיר בקובץ קונפיגורציה סביבות עבודה מוכנות לשימוש בכל אתחול של המערכת ובכל כניסה מחדש למערכת.


בשלב הזה, יהיו אנשים שיתחרטו על הרגע שהתקינו את הסביבה ויגידו לעצמם: "מה חטאתי ובשביל מה זה טוב". סמכו עליי, קצת סבלנות וגם אתם תתאהבו. אז בתור התחלה, בשביל ההרגשה הטובה, לחצו על מקש mod ו-Enter. יפתח חלון טרמינל. לחצו שוב על שני המקשים הללו ויפתח חלון נוסף לצד ימין. לחצו על mod ו-v ולאחר מכן שוב mod ו-Enter ויפתח חלון טרמינל מתחת לחלון הקודם. מעכשיו כל החלונות יפתחו בצורה אנכית. לחצו על mod ו-h ולאחר מכן mod ו-Enter ויפתח חלון טרמינל לצד החלון האחרון והחלונות הבאים יפתחו בצורה אופקית.


אם תלחצו על mod ועל מקשי החצים, תוכלו לעבור בין החלונות. אם תלחצו על mod, על shift ועל מקשי החצים - תוכלו להזיז את החלונות למיקומים חדשים על המסך. למעבר לסביבות עבודה נוספות לחצו על mod ואחד ממקשי הספרות בהתאם לסביבת העבודה הרצויה.בקישור הבא תוכלו למצוא סיכום של קיצורי המקלדת הראשיים:

https://i3wm.org/docs/refcard.htmlשימו לב, שהפעולות שהזכרתי בהן משתמשים במקשי החצים, לא מצויינות בדף ובמקומן יש שימוש במקשים: j כמקש חץ שמאל, נקודה פסיק (;) כמקש חץ ימין, l מקש חץ למעלה ו-k מקש חץ למטה. אלו המקשים שמוגדרים ברוב ההתקנות של i3. בהתקנה על אובונטו מוגדרים בנוסף גם מקשי החצים. בכל אופן, יש אפשרות להגדיר מקשים לפי הצורך בקובץ הקונפיגורציה אותו כדאי להכיר. הקובץ נמצא ב:

~/.config/i3/config


בהתאם לצורך, אולי תעדיפו לעבוד במצב הלשוניות. כדי לעבור למצב לשוניות, לחצו על mod ו-w. מצב נוסף הוא מצב חוצצים, mod ו-s. כדי לחזור למצב אריחים לחצו על mod ו-e.הפעלת תוכנות

תוכנות נוספות תוכלו לפתוח בחלונות נוספים בעזרת כתיבת הפקודה בטרמינל, למשל firefox. דרך נוחה יותר היא להשתמש בתפריט התוכנות. לשם כך לוחצים על mod ו-d. תופיע שורה בחלק העליון של המסך בה יהיו תוכנות שונות שמותקנות במערכת הפעלה. התפריט נקרא dmenu והוא בעצם תוכנה נפרדת שהותקנה כחלק מההתקנה של i3. אצלי באובונטו, לא הצלחתי לבחור תוכנות - לא בעזרת מקשי החצים ולא בכתיבת שם התוכנה - כפי שמצויין במדריכים השונים. לא רציתי להתעכב על עניין ובנוסף ידעתי שארצה תוכנה טיפה מתקדמת מ-dmenu המכילה, בין היתר, אייקונים ואפשרויות נוספות. בחרתי בתוכנה synapse מתוך מספר תוכנות לבחירת תוכנות. התקנתי כך:

# apt install synapse


לאחר התקנה וכניסה מחדש למערכת ובלחיצה על mod ו-d - נפתח חלון קטן במרכז המסך בו אפשר לחפש תוכנה באמצעות כתיבת טקסט או בעזרת מקשי החצים. אם התוכנה קיימת ונמצאה, יופיע האייקון שלה בחלון הקטן של synapse, מצד משמאל.שינוי גודל וסוג הפונט

הפונט שב-status bar ובכותרות החלונות קטן מדי לטעמי. כדי לשנות אותו, יש צורך להיכנס לקובץ קונפיגורציה שהוזכר קודם לכן ולחפש את המילה font.


# Font for window titles. Will also be used by the bar unless a different font # is used in the bar {} block below. # font pango:monospace 8 # This font is widely installed, provides lots of unicode glyphs, right-to-left # text rendering and scalability on retina/hidpi displays (thanks to pango). font pango:DejaVu Sans Mono 10

את הפונט שהיה פעיל - pango:monospace - ביטלתי באמצעות הערה, אפשרתי את השימוש ב-pango:DejaVu ושיניתי לגודל של 10 פיקסלים.


הוספת תמיכה לשפות נוספות

כדי להוסיף תמיכה בשפות נוספות ולהגדיר מקשים להחלפת השפה הפעילה, נריץ שתי שורות פקודה שלמעשה לא קשורות ל-i3 או לאובונטו באופן ספציפי - אלא לשרת התצוגה (display server) של המערכת הגרפית X ונקרא xorg. הפקודות הן:

$ setxkbmap -layout us,il $ setxkbmap -option 'grp:alt_shift_toggle'


הפקודה הראשונה מגדירה שתי שפות: אנגלית (של ארה"ב) ועברית (של ישראל, כמובן).

הפקודה השניה מגדירה את שילוב המקשים alt ו-shift לשינוי השפה הפעילה.


כדי להגדיר את השפות הללו ואת שילוב המקשים בצורה אוטומטית בכל אתחול של המערכת, יש להריץ אותן בזמן האתחול של i3. את זאת עושים ע"י כתיבת הפקודות הללו בתוך קובץ הקונפיגורציה שהוזכר למעלה - בשילוב המילה exec. אגב, בעזרת הפקודה exec ניתן להריץ כל פקודה אחרת באתחול של מנהל החלונות. שמתי לב שיש חשיבות למיקום הפקודות בקובץ והמיקום שעבד אצלי היה אחרי ההגדרה של:

set $mod Mod4

הפקודות צריכות להיכתב בצורה הבאה:

exec "setxkbmap -layout us,il" exec "setxkbmap -option 'grp:alt_shift_toggle'"


זהו לבינתיים. אם אמצא טיפים נוספים, אכתוב אותם כאן, בהמשך לדברים הללו.