• יניב אור

מעבדת כימיה בקנה מידה קטן - חלק 2

יש מספר פעולות שמבצעים במעבדה, למשל - סינתזה של תרכובות, פירוק תרכובות, מיצוי, אנליזה, אלקטרוליזה ועוד. יש מספר שיטות לביצוע כל פעולה כזאת ואגב, אני לומד את הנושאים הללו תוך כדי. אני מזכיר, המטרה היתה להיכנס ולהכיר את התחומים הללו טוב יותר ע"י בניית מעבדה לצורך כך. בכל אופן, הפעולות המורכבות הללו מכילות מספר פעולות יותר בסיסיות שיש לבצע, כמו למשל חימום, קירור, עיבוי, סינון, שימוש בחשמל, שימוש במגנטיות וכן הלאה. אז מה שאני אעשה עכשיו זה לנסות לראות איך אני מבצע את הפעולות הבסיסיות הללו בקנה מידה קטן.


כדי להיות ממוקד יותר, אני רוצה לקחת מעבדה מאוד ספציפית, לפרק אותה לפעולות השונות ולחומרים שצריך כדי לבצע אותה וכך לבנות את החלקים בהתאם. אני הולך על מיצוי קפאין מקפה שחור לפי הסרטון הבא של NileRed:


אגב, שימו לב שאחוז הקפאין שמוצה מהקפה השחור הוא 10% בסך הכל. כמות קטנה מאוד. גם את העובדה הזאת צריך לקחת בחשבון כשאנחנו מתעסקים עם מעבדה בקנה מידה קטן.


[להשלים את החומרים והפעולות שיש לבצע], נתחיל בחימום...


חימום בעזרת סליל

חשבתי על דרכים לחמם בקבוקונים קטנים או נורות זכוכית קטנות שיהפכו לבקבוקונים לצורך שימוש במעבדה שארכיב והגעתי למסקנה שחוט ניכרום יכול להיות פיתרון ממש טוב לזה. זהו אותו החוט המתכתי הבוער שנמצא בתנורי ספירלה ומוצרים דומים. חיפשתי ברשת איפה אני יכול להשיג חוט ניכרום ואיך משתמשים בו ונתקלתי בדבר מאוד מאוד מעניין. מסתבר שחובבי סיגריות אלקטרוניות מכירים טוב מאוד את התחום ורבים מהם נוהגים לקנות חוטי ניכרום וחוטים מסוגים שונים - לכל אחד יתרונות וחסרונות - ומתחזקים בעצמם את סלילי החימום שבמכשיר העישון האלקטרוני.


בסרטון הבא, למשל, מט מדגים ערכה מהודרת ומדוגמת לגלגול סלילים למכשירי אידוי:


באתר הבא של TakeAir יש מדריך מפורט על סוגי סלילים וחומרים שונים מהם הם עשויים - כל חומר עם היתרונות והחסרונות שלו:

מדריך קל להבנת כל סוגי הסלילים לאידוי


חימום בעזרת מיקרוגל

אפשרות נוספת לחימום חומרים מסויימים היא בעזרת מכשיר מיקרוגל. מעניין לבדוק את האפשרות של לבנות מכשיר מיקרוגל בקנה מידה מזערי. האם זה יהיה יעיל? צריך לבדוק את הנושא.


עדכונים נוספים, בקרוב...